Стубол (Орах)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 42°10′15″N 21°57′10″E / 42.17083° СГШ; 21.95278° ИГД / 42.17083; 21.95278Координати: 42°10′15″N 21°57′10″E / 42.17083° СГШ; 21.95278° ИГД / 42.17083; 21.95278
Основни податоци
Место Орах
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период раноантичко време
хеленистичко време
Портал „Археологија“

Стуболархеолошко наоѓалиште крај кумановското село Орах. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото и хеленистичкото време. На 200 м југозападно од наоѓалиштето Дрезга, на падините на голема височинка се среќаваат фрагменти од керамички садови со груба и фина фактура, со сива боја. Остатоците од фортификацијата се слабо видливи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 218, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069