Големо Рамниште (Руѓинце)

Координати: 42°09′06″N 21°58′01″E / 42.15167° СГШ; 21.96694° ИГД / 42.15167; 21.96694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Големо Рамниште

Карта

Местоположба 42°09′06″N 21°58′01″E / 42.15167° СГШ; 21.96694° ИГД / 42.15167; 21.96694
Основни податоци
Место Руѓинце
Општина Старо Нагоричане
Тип

 населба


Период среден век
Портал „Археологија“

Големо Рамништеархеолошко наоѓалиште во кумановското село Руѓинце, Општина Старо Нагоричане. Претставува населба од средниот век.

На границата на атарите меѓу селата Орах и Руѓинце, северно од патот Куманово - Крива Паланка (А2) се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 222. ISBN 9989-649-28-6.