Св. Никола (Пелинце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Св. Никола


Местоположба 42°13′37″N 21°49′35″E / 42.22694° СГШ; 21.82639° ИГД / 42.22694; 21.82639Координати: 42°13′37″N 21°49′35″E / 42.22694° СГШ; 21.82639° ИГД / 42.22694; 21.82639
Основни податоци
Место Пелинце
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (сакрален објект).svg сакрален објект


Период среден век
Портал „Археологија“

Св. Никола археолошко наоѓалиште во кумановското село Пелинце. Наоѓалиштето претставува сакрален објект од среден век

На 500 м северно од селото, лево од асфалтниот пат за манастирот Прохор Пчински се гледаат грамади од градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 219, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069