Лозја (Дејловце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лозја is located in Македонија
Лозја
Местоположба на Лозја во Македонија
Местоположба 42°15′0″N 22°0′0″E / 42.25000° СГШ; 22.00000° ИГД / 42.25000; 22.00000Координати: 42°15′0″N 22°0′0″E / 42.25000° СГШ; 22.00000° ИГД / 42.25000; 22.00000
Основни податоци
Место Дејловце
Општина Старо Нагоричане
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Лозјаархеолошко наоѓалиште во кумановското село Дејловце. Наоѓалиштето претставува осамен наод од доцноантичкото време. На јужниот раб на селото, лево од патот за Бајловце, во нивата на еден жител бил откопан питос.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 208. ISBN 9989649286.