Прејди на содржината

Ели Маказлиева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ели Маказлиева
Занимањекнижевник
НационалностМакедонка
Државјанствомакедонско
ОбразованиеФилозофски факултет Универзитет „Св. Кирил и Методиј“

Ели Маказлиева Битолапоетеса, поет за деца, раскажувач,сопственик и уредник во издавачката куќа ЕДУКА МАК.

Животопис

[уреди | уреди извор]

Во Битола завршува основно и средно (гимназиско) образование. Високо образование завршува Скопје, на Универзитет Кирил и Методиј, на Филозофски факултет на Институтот за педагогија, како и постдипломски студии со што се стекнува со диплома на Магистер по педагошки науки. По дипломирањето работи како воспитувач, училиштен педагог, за поголемиот дел од работниот век да го помине како уредник и главен и одговорен уредник во издавачката куќа Просветно дело, Скопје 1987 - 2013 година.

Последните години беше и вонреден професор, предавач на Универзитетот Американ колеџ во Скопје (УАКС), како професор по педагогија на студентите со наставна насока – англиски јазик.

По долгогодишното искуство во пишувачката и издавачката работа, во 2013 година ја основа издавачката куќа ЕДУКА МАК и е Претседател на уредувачкиот и редакциски одбор во истата до денес.

Била претседател на Здружението на издавачи и книжарите на Република Македонија, од 2007- 2012 година. Член е на Друштво на писатели на Македонија.

Во текот на своето работење, учествувала во реализацијата на многу работилници и проекти како координатор, тим лидер на меѓународни проекти, раководител. Учествува на многу меѓународни конференции и конгреси во земјата и странство а нејзините трудови се објавени во преку 40 зборници и меѓународни списанија.

Добитник е на многу сертификати, признанија, благодарници, дипломи.

Творештво

[уреди | уреди извор]

Поезија за возрасни

[уреди | уреди извор]
 1. 1992 - „Интерни стихувања“;
 2. 1993 - „Големото чекање“, НИО Студентски збор;
 3. 1999 - „Сон недосонуван“, Матица Македонска;
 4. 2002 - „Замисленото море“, Македонска книга;
 5. 2007 - „Непознавање на познатото“, Дирекција за култура и уметност;
 6. 2019 - „Мирисот на добрината“, ФЕНИКС;
 7. 2020 - „Здивот на страста“, ДАТА ПЕСНОПОЈ, Битола

Поезија за деца

[уреди | уреди извор]
 1. 1998 - „Распеана броенка“ - сликовница во стихови, Просветно дело;
 2. 2010 - „РАДОСНИЦА“ во првата година... My Baby Record Book. Римувани стихови, Просветно дело & Hinkler Books Pty LTD;
 3. 2013 - „Новогодишна шумска прослава“ - сликовница во стихови;
 4. 2014 - „Шумска олимпијада“, сликовница во стихови;
 5. 2014 - „Песни и сказни за овошја и зеленчуци разни“ – сликовница во стихови;
 6. 2014 - „Новогодишни детски желби“ - сликовница во стихови;
 7. 2015 - „Новогодишна елка“ - сликовница во стихови;
 8. 2016 - „Весели песни со букви лесни“ - сликовница во стихови;
 9. 2016 - „РАЗИГРАНИ ЧАДОРЧИЊА“ - збирка поезија за деца;
 10. 2016 - „Новогодишен подарок за Перко“ -сликовница во стихови;
 11. 2017 - „ПЧЕЛКИ НА РОЛЕРКИ“ - збирка поезија за деца;
 12. 2018 - „ГАТАНКИ погодувалки-пишувалки“, книга за деца;

Проза за деца

[уреди | уреди извор]
 1. 2015 - „4 ГОДИШНИ ВРЕМИЊА“ - книга со раскази и стихови за деца;
 2. 2017 - „Авантурите на мачорот Перко“ – раскази за деца;
 3. 2017 - „Македонска илустрирана енциклопедија за деца“;
 4. 2019 - „Среќен роденден“ – книга со раскази за деца;
 5. 2019 - „ВОЛШЕБНАТА САНКА“ - сликовница за деца;

Автор е и на многу образовни боенки и сликовници за деца од предучилишна возраст, автор и соавтор е на 18 образовни книги – прирачници за предучилишна возраст објавувани во периодот од 1992 до 2019 година. Автор и соавтор е и на 16 учебници и прирачници за основно и средно образование објавени во периодот од 1990 до 2009 година.

Добитник е на повеќе награди на национално ниво:

 • 2016 - Награда „СТРУШКО ИЗГРЕЈСОНЦЕ“ за најдобра поетска книга за деца „ВЕСЕЛИ ПЕСНИ СО БУКВИТЕ ЛЕСНИ“;
 • 2018 - Награда за најдобра поетска творба за возрасни „ЕЗЕРОТО“ на ОХРИДСКИ ПОЕТСКИ БИСЕР;
 • 2019 - Прва награда за најдобар краток расказ со наслов „Планина од полски цвеќиња“ од ОЖ на Општина Битола; 2019 - ТРИ НАГРАДИ за најдобри книги за деца во 2018 година, на ОХРИДИЈАДА 2019;
 • 2020 - Награда за печатење на поетската книга за возрасни „ЗДИВОТ НА СТРАСТА“ на Дата песнопој 2020
 • 2022 - Награда „Ванчо Николески“ за „Чудесен дар во годишен календар“[1]
 1. „Ели Маказлиева ја доби наградата „Ванчо Николески" на ДПМ за 2022“. Независен. 02.02.2023. Посетено на 12 февруари 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)