Валовишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Валовишта
Σιδηρόκαστρο
Поглед на Валовишта од ридот Хисар
Поглед на Валовишта од ридот Хисар
Валовишта is located in Грција
Валовишта
Валовишта
Местоположба во областа
Dimos sidirokastrou.png
Координати: 41°14′N 23°23′E / 41.233° СГШ; 23.383° ИГД / 41.233; 23.383Координати: 41°14′N 23°23′E / 41.233° СГШ; 23.383° ИГД / 41.233; 23.383
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСер
Површина
 • Вкупна196,6 км2 (759 ми2)
Население (2001)[1]
 • Вкупно10.598
 • Густина5,4/км2 (14/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
Рег. таб.ΕΡ
Валовишта во 1919 г.

Валовишта или Демир Хисар (грчки: Σιδηρόκαστρο, Сидирокастро) — град во Егејска Македонија, Република Грција. Се наоѓа во Серскиот округ и претставува административен центар на општината Синтика.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Градот се наоѓа 25 километри северно од Сер.

Историја[уреди | уреди извор]

Во градот се зачувани делови од некогашната крепост, кога Валовишта имал за цел, меѓу другото, да ја чува и контролира врската меѓу денешна Пиринска Македонија и Белото Море. Градот се споменува уште во римско време, а по доаѓањето на Турците тој бил преименуван во Демир Хисар (Железна крепост). Во 1870-тите години градот имал 4.159 жители, од кои 3.000 Турци и 1.159 Македонци.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1898 година во Валовишта живееле 5.840 жители и тоа 3.300 Турци, 1.200 Македонци 450 Черкези (пристигнати од Бугарија во 1878 година) и 350 Грци. По протерувањето на Македонците и Турците, во Валовишта се населиле Грци од пиринскиот град Мелник и некои други градови од Бугарија. Како погранично место, Валовишта не доживеало соодветен развој.[2]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Цркви
  • Св. Димитриј“ („Чесен Појас“) од ранохристијанско време направена во древномакедонска гробница и доградена во 1939 г.
  • Св. Ѓорѓи“ од 1888 г., прогласена за споменик на културата
Манастири
Старини

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Починале

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. 2,0 2,1 Македонци, Милош Константинов, 1992, стр.95

Надворешни врски[уреди | уреди извор]