Прејди на содржината

Анатолу

Координати: 41°15′N 22°56′E / 41.250° СГШ; 22.933° ИГД / 41.250; 22.933
Од Википедија — слободната енциклопедија
Анатолу
Ανατολή
Анатолу is located in Грција
Анатолу
Анатолу
Местоположба во областа
Анатолу во рамките на Синтика (општина)
Анатолу
Местоположба на Анатолу во општината Синтика и областа Централна Македонија
Координати: 41°15′N 22°56′E / 41.250° СГШ; 22.933° ИГД / 41.250; 22.933
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСерски
ОпштинаСинтика
Општ. единицаБеласица
Надм. вис.&10000000000000140000000140 м
Население (2021)[1]
 • Вкупно99
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Анатолу или Анадолу (грчки: Ανατολή, Анатоли; до 1927 г. Ανατολού, Анатолу[2]) — село во Кукушко, Егејска Македонија, денес во општината Синтика на Серскиот округ во областа Централна Македонија, Грција. Населението брои 99 жители (2021).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено во северозападното подножје на планината Круша, околу 55 км северозападно од градот Сер, на надморска височина од 140 м.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

Во XIX век Анатолу бил турско село во Авретхисарската (Кукушка) каза на Серскиот Санџак. Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 г., во селото Анатолу имало 400 жители Турци.[4]

Во Грција[уреди | уреди извор]

За време на Првата балканска војна селото е окупирано од Бугарија, но по Втората балканска војна во 1913 г. е припоено кон Грција согласно Букурешкиот договор. Таа година селото броело 395 жители, кои поради војните во 1920 г. се намалиле на 340 лица.[3]

Во 1924 г. сите жители се иселени во Турција по сила на Лозанскиот договор. На нивно место се населиле 31 бегалско семејство (вкупно 158 бегалци), така што селото станало бегалска населба.[3] Во 1927 година, името на селото било променето во Анатоли (Ανατολή).[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението произведува тутун, жито и други земјоделски производи, а делумно се занимава со сточарството.[3]

Население[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 290 288 406 273 182 167 200 132 99
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Во 1919 година, селото станало самостојна општина, чиј атар зафаќал површина од 65 квадратни километри.[3] Општината Анатолу била приклучена во општината Беласица во 1997 година, која била укината во 2011 година и станала дел од поголемата општина Синтика.

Селото припаѓа на општинската единица Беласица со седиште во селото Станица Порој, која припаѓа на поголемата општина Синтика, во округот Сер. Воедно, селото е дел од општинскиот оддел Анатолу, во кој е влегуваат и селата Соколово и Тодорово.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2021 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 „Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας“. Πανδέκτης: Name Changes of Settlements in Greece. Посетено на 25 март 2024.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 185.
  4. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 167. ISBN 954430424X.