Савек

Од Википедија — слободната енциклопедија


Савек
Савек is located in Грција
Савек
Савек (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Савек — село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

  • Св. Ѓорѓи“ од XVI или XVIII век, уништена во Првата светска војна, а потоа верно реконструирана
  • Св. Илија“ — параклис североисточно од селото, изграден на местото на храмот на првобитното место на селото

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]