Прејди на содржината

Инанли (Валовишко)

Координати: 41°13′N 23°25′E / 41.217° СГШ; 23.417° ИГД / 41.217; 23.417
Од Википедија — слободната енциклопедија
Инанли
Κάτω Αμπέλα
Инанли is located in Грција
Инанли
Инанли
Местоположба во областа
Инанли во рамките на Синтика (општина)
Инанли
Местоположба на Инанли во општината Синтика и областа Централна Македонија
Координати: 41°13′N 23°25′E / 41.217° СГШ; 23.417° ИГД / 41.217; 23.417
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСерски
ОпштинаСинтика
Општ. единицаВаловишта
Надм. вис.&10000000000000140000000140 м
Население (2021)[1]
 • Вкупно209
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Инанли или Долно Инанли (грчки: Κάτω Αμπέλα, Като Амбела; до 1926 г. Κάτω Ινανλή, Като Инанли[2]) — село во Валовишко, Егејска Македонија, денес во општината Синтика на Серскиот округ во областа Централна Македонија, Грција. Населението брои 209 жители (2021).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е сместено во западното подножје на планината Шарлија, на 2 км јужно од градот Валовишта, на надморска височина од 140 м.[3] Се дели на две маала - Горно и Долно Инанли.

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

Во XIX век Инанли бил турско село во Демирхисарската (Валовишка) каза на Серскиот Санџак. Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. во Инанли (Inanli) имало 16 домаќинства со 40 жители муслимани.[4]

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 г., во селото Инанли имало 260 жители Турци.[5]

Во Грција[уреди | уреди извор]

За време на Првата балканска војна селото е окупирано од Бугарија, но по Втората балканска војна во 1913 г. е припоено кон Грција согласно Букурешкиот договор. Таа година селото броело 273 жители, кои поради војните во 1920 г. се намалиле на 122 лица.[3]

Во 1924 г. сите жители се иселени во Турција по сила на Лозанскиот договор. На нивно место се населиле 44 бегалски семејстви (вкупно 172 бегалци), така што селото станало бегалска населба.[3] Во 1926 година, името на селото било променето во Като Амбела (Κάτω Αμπέλα).[2]

Во 1941 г. селото е окупирано од бугарски единици, кои во него завеле 326 жители.[3]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Населението произведува памук, жито и други земјоделски производи.[3]

Население[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 326 210 310 196 137 201 184 219 209
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Селото припаѓа на општинската единица Валовишта со седиште во истоимениот град, која припаѓа на поголемата општина Синтика, во округот Сер. Воедно, селото е дел од општинскиот оддел Валовишта, во кој влегуваат истоимениот град и селата Валовишка Бања, Герман, Елешница и Герман.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2021 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 „Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας“. Πανδέκτης: Name Changes of Settlements in Greece. Посетено на 29 март 2024.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 192.
  4. Македония и Одринско : Статистика на населението от 1873 г. София: Македонски научен институт – София, Македонска библиотека № 33. 1995. стр. 134–135. ISBN 954-8187-21-3.
  5. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 185. ISBN 954430424X.