Бутково

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бутково
Κερκίνη
Податоци
Округ: Сер
Население: ()
Надм. вис.: м
Геог. положба: СГШ
ИГД
Пошт. бр.:
Повик. бр.:

Бутково (грч. Κερκίνη, Керкини) е село во Серско, Егејска Македонија. Се наоѓа на западниот брег на Бутковското Езеро.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

1200 македонци

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]