Долна Џумаја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долна Џумаја
Долна Џумаја is located in Грција
Долна Џумаја
Долна Џумаја (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Долна Џумаја или Бајракли Џумаја е гратче во Серскиот округ во Егејска Македонија, денес во Грција. Претставува административен центар на истоимената Општина Долна Џумаја.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]