Прејди на содржината

Манџука

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манџука
Манџука во рамките на Егејска Македонија
Манџука
Местоположба на Манџука во Егејска Македонија
Манџука на карта
Округ Сер
Шифра во ЕЛСТАТ

Манџука е поранешно село во Серско, Егејска Македонија, денес во Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]