Прејди на содржината

Мутавли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мутавли
Мутавли во рамките на Егејска Македонија
Мутавли
Местоположба на Мутавли во Егејска Македонија
Мутавли на карта
Округ Сер
Шифра во ЕЛСТАТ

Мутавли е село во Серско, Егејска Македонија, денес во Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]