Прејди на содржината

Рамна (Валовишко)

Координати: 41°16′N 23°12′E / 41.267° СГШ; 23.200° ИГД / 41.267; 23.200
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рамна
Ομαλό
Рамна is located in Грција
Рамна
Рамна
Местоположба во областа
Рамна во рамките на Синтика (општина)
Рамна
Местоположба на Рамна во општината Синтика и областа Централна Македонија
Координати: 41°16′N 23°12′E / 41.267° СГШ; 23.200° ИГД / 41.267; 23.200
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСерски
ОпштинаСинтика
Општ. единицаПетрич
Надм. вис.&1000000000000008000000080 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно161
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Рамна (грчки: Ομαλό, Омало; до 1928 г. Ράμνα, Рамна[2]) — село во Валовишко, Егејска Македонија, денес во општината Синтика на Серскиот округ во областа Централна Македонија, Грција. Населението брои 161 жител (2011).

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во подножјето на планината Беласица, северно од Бутковското Езеро, на 8 км источно од селото Ветрен, на надморска височина од 80 м. Тоа е потполно споено со соседното Турчели.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

Од името на селото се гледа дека првично било македонско. Во XIX век Рамна било влашко село во Демирхисарската (Валовишка) каза на Серскиот Санџак. Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. во Рамна (Ramma) имало 106 домаќинства и 350 жители Власи.[4]

Во 1891 година Георги Стрезов за селото напишал:

Равна, источно од Порој и северозападно од Валовишта, на Беласица. Жителите се само Власи, од кои најмногу се занимаваат со сточарство. Грчка црква; 60 влашки куќи.[5]

Според податоците на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 г., во селото Рамна имало 550 жители Власи.[6]

Во Грција[уреди | уреди извор]

За време на Првата балканска војна селото е окупирано од Бугарија, но по Втората балканска војна во 1913 г. е припоено кон Грција согласно Букурешкиот договор. Таа година селото броело 469 жители, кои поради војните во 1920 г. се намалиле на 127 лица, а во 1928 г. само со 44.[3] Истата година, името на селото било променето во Омало (Ομαλό).[2]

По Граѓанската војна (1946 - 1949) селото е поместено во близина на патот Кукуш-Валовишта, на надморска од 80 метри.[3]

Население[уреди | уреди извор]

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 288 277 312 153 186 191 147 161
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Во 1918 година, селото станало самостојна општина. Општината Рамна била приклучена во општината Хаџи Бејлик во 1926 година.[3]

Селото припаѓа на општинската единица Петрич со седиште во селото Ветрен, која припаѓа на поголемата општина Синтика, во округот Сер. Воедно, селото е дел од општинскиот оддел Хаџи Бејлик, во кој влегува и истоименото село.

Личности[уреди | уреди извор]

Родени во Рамна
Починати во Рамна

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 „Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας“. Πανδέκτης: Name Changes of Settlements in Greece. Посетено на 31 март 2024.
  3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 206.
  4. Македония и Одринско : Статистика на населението от 1873 г. София: Македонски научен институт – София, Македонска библиотека № 33. 1995. стр. 136–137. ISBN 954-8187-21-3.
  5. Стрезов, Г. Два санджака от Източна Македония. Периодично списание на Българското книжовно дружество в Средец, кн.XXXVII-XXXVIII, 1891, стр. 859.
  6. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 185. ISBN 954430424X.