Прејди на содржината

Махмудли

Од Википедија — слободната енциклопедија
Махмудли
Махмудли во рамките на Егејска Македонија
Махмудли
Местоположба на Махмудли во Егејска Македонија
Махмудли на карта

Карта

Округ Сер
Шифра во ЕЛСТАТ

Махмудли или Махмутли (грчки: Πολύβρυσο, Поливрисо; до 1927 г. Μαχμουτλή, Махмутли[1]) — поранешно село во Серско, Егејска Македонија, денес во општината Синтика на Серскиот округ во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]