Липош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Липош
Липош is located in Грција
Липош
Липош (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Област Сер


Липош е село во Серско, Егејска Македонија, денес во Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]