Тодорово

Од Википедија — слободната енциклопедија


Тодорово
Тодорово во рамките на Грција
Тодорово
Тодорово (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Тодорово (на грчки: Θεοδώρειο, Теодорио) — село во околината на градот Валовишта, Серско, Егејска Македонија, Република Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа западно од Валовишта, на северното подножје на планината Круша, меѓу селата Анадолу и Соколово, на надморска височина од 130 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Тодорово е едно од малкуте села во околината кое до 1924 година било чисто македонско.Според К`нчов имало 260 жители, во 1913 година 176, а во 1920 година имало 235 жители.Поради силиниот притисок и малтретирање на населението од страна на грчките власти, за до 1924 година жителите целосно да се иселат во Бугарија.На негово место биле доселени 39 семејства со 155 бегалци.Во 1928 година селото има 165 жители, а во 1940 година, поради доселување на бегалци од планинските села има 369 жители.Во 1951 има 273 жители, во 1961 има 329 жители, во 1971 има 217 жители, во 1981 има 135, во 1991 има 94, а во 2001 има 112 жители.Голем дел од населението се преселило во градските центри.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Главни производи на селото се тутун и жито, а жителите делумно се знаимаваат со сточарство

Демографија[уреди | уреди извор]

До 1924 година селото било чисто македонско.Потоа сите Македонци се иселуваат во Бугарија и се доселуваат бегалци, така што селото денес е грчко.

Година 1900 1913 1920 1928 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001
Население 260 176 235 165 369 273 329 217 135 94 112

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]