Грош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тиролски грошеви од 1286

Грош (латински: Grossus, германски: Groschen, италијански: grossone, чешки: groš, литвански: grašis, полски: grosz, унгарски: garas, украински: гроші, романски: gros, руски: грош) е назив за монета користена во неколку германски-говорително држави како и во некои земји на Централна Европа (Бохемија, Полска). Зборот доаѓа од италијанскиот збор denaro grosso, или голема паричка.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]