БМЦ Рејсинг Тим

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
БМЦ Рејсинг Тим
BMC Racing Team logo.svg
Инфомации за тимот
UCI код BMC
Лоциран САД
Основан 2007 (2007)
Статус UCI World Tour екипа
Велосипеди БМЦ
Клучни кадри
Извршен директор Џим Очович
Спортски директор Алан Пејпер
Историја на тимското име
2007– БМЦ Рејсинг Тим
Дрес на БМЦ Рејсинг Тим

Дрес

БМЦ Рејсинг Тим (англиски: BMC Racing Team; кратенка на екипата според UCI: BMC) — американска професионална велосипедска друмска екипа, која настапува во рамките на Светската турнеја. Нејзин главен спонзор е БМЦ, швајцарски производител на рамки за велосипеди. Како косопственик на екипата е американскиот велосипедист Џим Очович, кој го основал 7-Иливен Сајклинг Тим и е негов менаџер.

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Дарвин Атапума (КОЛ) (1988-01-15)15 јануари 1988 (воз. 27)
 Том Боли (ШВА) (1994-01-17)17 јануари 1994 (воз. 21)
 Брент Букволтер (САД) (1984-02-16)16 февруари 1984 (воз. 31)
 Маркус Бургхарт (ГЕР) (1983-06-30)30 јуни 1983 (воз. 32)
 Грег ван Авермет (БЕЛ) (1985-05-17)17 мај 1985 (воз. 30)
 Тиџеј ван Гардерен (САД) (1988-08-12)12 август 1988 (воз. 27)
 Петер Велитс (СВК) (1985-08-12)12 август 1985 (воз. 30)
 Данило Вис (ШВА) (1985-08-26)26 август 1985 (воз. 30)
 Лоик Влиген (БЕЛ) (1993-12-20)20 декември 1993 (воз. 22)
 Флорис Гертс (ХОЛ) (1992-05-03)3 мај 1992 (воз. 23)
 Алесандро де Марки (ИТА) (1986-05-19)19 мај 1986 (воз. 29)
 Роан Денис (АВС) (1990-05-28)28 мај 1990 (воз. 25)
 Силван Дилје (ШВА) (1990-08-03)3 август 1990 (воз. 25)
 Жан Пјер Друкер (ЛУК) (1986-09-03)3 септември 1986 (воз. 29)
Велосипедист Датум на раѓање
 Филип Жилбер (БЕЛ) (1982-07-05)5 јули 1982 (воз. 33)
 Дамијано Карузо (ИТА) (1987-10-12)12 октомври 1987 (воз. 28)
 Мануел Квинцијато (ИТА) (1979-10-30)30 октомври 1979 (воз. 36)
 Штефан Кинг (ШВА) (1993-11-16)16 ноември 1993 (воз. 22)
 Амаел Моанар (ФРА) (1982-02-02)2 февруари 1982 (воз. 33)
 Даниел Ос (ИТА) (1987-01-13)13 јануари 1987 (воз. 28)
 Ричи Порт (АВС) (1985-01-30)30 јануари 1985 (воз. 30)
 Џои Роскопф (САД) (1989-09-05)5 септември 1989 (воз. 26)
 Самуел Санчез (ШПА) (1978-02-05)5 февруари 1978 (воз. 37)
 Мануел Сени (ИТА) (1992-03-11)11 март 1992 (воз. 23)
 Дилан Тенс (БЕЛ) (1992-03-01)1 март 1992 (воз. 23)
 Тејлор Фини (САД) (1990-06-27)27 јуни 1990 (воз. 25)
 Бен Херманс (БЕЛ) (1986-06-08)8 јуни 1986 (воз. 29)
 Рик Цабел (ГЕР) (1993-12-07)7 декември 1993 (воз. 22)
 Михаел Шер (ШВА) (1986-09-29)29 септември 1986 (воз. 29)

2017[уреди | уреди извор]

Team roster
Велосипедист Датум на раѓање Претходна екипа
SUI Том Боли Wikidata-logo S.svg 17 јануари 1994 BMC Development (2015)
USA Брент Букволтер Wikidata-logo S.svg 16 февруари 1984 VMG Racing (2007)
NED Брам Велтен Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант) 29 март 1997 BMC Development (2017)
ESP Франсиско Вентосо Wikidata-logo S.svg 6 мај 1982 Мовистар (2016)
SUI Данило Вис Wikidata-logo S.svg 26 август 1985 Atlas-Romer's Hausbäckerei (2007)
BEL Лоик Влиген Wikidata-logo S.svg 20 декември 1993 BMC Development (2015)
NED Флорис Гертс Wikidata-logo S.svg 3 мај 1992 BMC Development (2015)
AUS Роан Денис Wikidata-logo S.svg 28 мај 1990 Гармин-Шарп (2014)
SUI Силван Дилје Wikidata-logo S.svg 3 август 1990 BMC Development (2013)
LUX Жан Пјер Друкер Wikidata-logo S.svg 3 септември 1986 Ванти-Груп Гобер (2014)
SUI Мартин Елмигер Wikidata-logo S.svg 23 септември 1978 ИАМ (2016)
ITA Дамијано Карузо Wikidata-logo S.svg 12 октомври 1987 Cannondale (2014)
ITA Мануел Квинцијато Wikidata-logo S.svg 30 октомври 1979 Liquigas-Doimo (2010)
SUI Штефан Кинг Wikidata-logo S.svg 16 ноември 1993 BMC Development (2014)
SUI Патрик Милер Wikidata-logo S.svg (1 авг–31 дек, стажант) 18 април 1996 BMC Development (2017)
FRA Амаел Моанар Wikidata-logo S.svg 2 февруари 1982 Кофидис (2010)
ITA Даниел Ос Wikidata-logo S.svg 13 јануари 1987 Liquigas-Cannondale (2012)
AUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svg 30 јануари 1985 Тим Скај (2015)
USA Џои Роскопф Wikidata-logo S.svg 5 септември 1989 Hincapie Sportswear Development (2014)
IRL Николас Роуш Wikidata-logo S.svg 3 јули 1984 Тим Скај (2016)
ESP Самуел Санчез Wikidata-logo S.svg (1 јан–4 окт, Фуснота) 5 февруари 1978 Euskaltel Euskadi (2013)
ITA Мануел Сени Wikidata-logo S.svg 11 март 1992 Colpack (2014)
AUS Мајлс Скотсон Wikidata-logo S.svg 18 јануари 1994 Illuminate (2016)
BEL Дилан Тенс Wikidata-logo S.svg 1 март 1992 BMC Development (2014)
SUI Килијан Франкини Wikidata-logo S.svg 26 јануари 1994 BMC Development (2016)
BEL Бен Херманс Wikidata-logo S.svg 8 јуни 1986 RadioShack-Leopard (2013)
SUI Михаел Шер Wikidata-logo S.svg 29 септември 1986 Астана (2009)
BEL Грег ван Авермет Wikidata-logo S.svg 17 мај 1985 Omega Pharma-Lotto (2010)
USA Тиџеј ван Гардерен Wikidata-logo S.svg 12 август 1988 HTC-Highroad (2011)
BEL Нејтан ван Хојдонк Wikidata-logo S.svg (15 мај–31 дек) 12 октомври 1995 BMC Development (2017)
ITA Алесандро де Марки Wikidata-logo S.svg 19 мај 1986 Cannondale (2014)

Фуснота: Самуел Санчез, отпуштен поради допинг[1]

2018[уреди | уреди извор]

Team roster
Велосипедист Датум на раѓање Претходна екипа
NZL Патрик Бевин Wikidata-logo S.svg 2 мај 1991 Канондејл-Драпак (2017)
ITA Алберто Бетиол Wikidata-logo S.svg 29 октомври 1993 Канондејл-Драпак (2017)
SUI Том Боли Wikidata-logo S.svg 17 јануари 1994 BMC Development (2015)
USA Брент Букволтер Wikidata-logo S.svg 16 февруари 1984 VMG Racing (2007)
ESP Франсиско Вентосо Wikidata-logo S.svg 6 мај 1982 Мовистар (2016)
SUI Данило Вис Wikidata-logo S.svg 26 август 1985 Atlas-Romer's Hausbäckerei (2007)
BEL Лоик Влиген Wikidata-logo S.svg 20 декември 1993 BMC Development (2015)
AUS Сајмон Геранс Wikidata-logo S.svg 16 мај 1980 Орика-Скот (2017)
AUS Роан Денис Wikidata-logo S.svg 28 мај 1990 Гармин-Шарп (2014)
LUX Жан Пјер Друкер Wikidata-logo S.svg 3 септември 1986 Ванти-Груп Гобер (2014)
ITA Дамијано Карузо Wikidata-logo S.svg 12 октомври 1987 Cannondale (2014)
SUI Штефан Кинг Wikidata-logo S.svg 16 ноември 1993 BMC Development (2014)
AUS Ричи Порт Wikidata-logo S.svg 30 јануари 1985 Тим Скај (2015)
USA Џои Роскопф Wikidata-logo S.svg 5 септември 1989 Hincapie Sportswear Development (2014)
IRL Николас Роуш Wikidata-logo S.svg 3 јули 1984 Тим Скај (2016)
BEL Јирген Рулантс Wikidata-logo S.svg 2 јули 1985 Лото-Судал (2017)
AUS Мајлс Скотсон Wikidata-logo S.svg 18 јануари 1994 Illuminate (2016)
BEL Дилан Тенс Wikidata-logo S.svg 1 март 1992 BMC Development (2014)
SUI Килијан Франкини Wikidata-logo S.svg 26 јануари 1994 BMC Development (2016)
SUI Михаел Шер Wikidata-logo S.svg 29 септември 1986 Астана (2009)
BEL Грег ван Авермет Wikidata-logo S.svg 17 мај 1985 Omega Pharma-Lotto (2010)
USA Тиџеј ван Гардерен Wikidata-logo S.svg 12 август 1988 HTC-Highroad (2011)
BEL Нејтан ван Хојдонк Wikidata-logo S.svg 12 октомври 1995 BMC Development (2017)
ITA Алесандро де Марки Wikidata-logo S.svg 19 мај 1986 Cannondale (2014)

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]