Северозападни семитски јазици: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Bot: Migrating 13 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q162996 (translate me))
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Северозападните семитски јазици''' се дел од семејството на [[семитски јазици|семитските јазици]]. Овие јазици во моментот ги зборуваат околу 8 000 000 луѓе. Главни три групи на овие јазици се:
 
* [[АморитскиАморејски јазик]]
 
* [[Угаритски јазик]]
* [[КананитскиКанански јазици]]
 
 
* [[Кананитски јазици]]
{{Семитски јазици}}
 

Прегледник