Северна Западна Померанија

Координати: 54°10′N 12°50′E / 54.17° СГШ; 12.83° ИГД / 54.17; 12.83
Од Википедија — слободната енциклопедија
Северна Западна Померанија
Nordvorpommern

округ
Земја Германија
ПокраинаМекленбург-Западна Померанија
Основан1994
Укинат2011
СедиштеГримен
Површина
 • Вкупна2.168 км2 (837 ми2)
Население (31 декември 2010)
 • Вкупно105.547
 • Густина49/км2 (130/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.NVP
Мреж. местоhttp://www.lk-nvp.de

Северна Западна Померанија (германски: Nordvorpommern) — поранешен округ во северниот дел на сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Округот бил создаден во 1994 со спојување на претходните три окрузи Гримен, Рибниц-Дамгартен и Штралзунд. На 4 септември 2011 бил припоен кон новосоздадениот округ Западна Померанија-Риген.

Се наоѓал на брегот на Балтичкото Море, каде целосно го опкружувал градот Штралзунд. Кон североисток, одвоен од Штралзунд и Северна Западна Померанија од Штрелазунд, се наоѓал островот Риген, административно дел од истоимениот округ. Други соседни окрузи биле (од исток надесно) Источна Западна Померанија, Демин, Гистров и Бад Доберан.

Географија[уреди | уреди извор]

Брегот е карактеризиран од продолжениот полуостров, Фишланд-Дарс-Цингст. Помеѓу полуостровот и копното постои многу плитка лагуна, која е дел од Националниот парк Западнопомерански лагуни, како и целиот полуостров.

Историја[уреди | уреди извор]

Низ вековите, областа била најзападниот дел на Померанија. До 1819 била шведска територија, потоа пруска територија, по што била наречена Нова Западна Померанија (Neuvorpommern).

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Грбот прикажува два грифона. Златниот грифон на лево е симбол на принцовите од Росток. Црниот грифон на десно потекнува од грбот на Померанија, кој сепак користел црвен грифон како нивен симбол. Територијата на округот била владеена од померанските војводи, кои користеле црн грифон.

Грбот бил донесен на 3 декември 1997.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Слободни градови Слободни општини
 1. Гримен
 2. Марлов
 1. Зидерхолц
 2. Цингст
Општински заедници
 1. Алтенплен1
 2. Грос Мордорф
 3. Клаусдорф
 4. Крамерхоф
 5. Прец
 6. Прон
 1. Бартелсхаген
 2. Барт1, 2
 3. Дивиц-Шполдерсхаген
 4. Фулендорф
 5. Карнин
 6. Кенц-Кистров
 7. Лебниц
 8. Лидерсхаген
 9. Прухтен
 10. Зал
 11. Тринвилерсхаген
 1. Аренсхоп
 2. Борн на Дарс1
 3. Дирхаген
 4. Преров
 5. Вик на Дарс
 6. Вустров
 1. Францбург1, 2
 2. Глевиц
 3. Гремерсдорф-Буххолц
 4. Милинхаген-Ебелиц
 5. Папенхаген
 6. Рихтенберг2
 7. Шплитсдорф
 8. Фелгаст
 9. Вајтенхаген
 10. Вендиш Багендорф
 1. Елменхорст
 2. Зундхаген1
 3. Витенхаген
 1. Грос Кордсхаген
 2. Јакобсдорф
 3. Кумеров
 4. Лисов
 5. Ној Бартелсхаген
 6. Нипарс1
 7. Пантелиц
 8. Штајнхаген
 9. Вендорф
 10. Царендорф
 1. Бад Зилце2
 2. Детмансдорф
 3. Дајелсдорф
 4. Дрехов
 5. Ајксен
 6. Грамендорф
 7. Гранзебит
 8. Хуголдсдорф
 9. Линдхолц
 10. Трибзес1, 2
 1. Аренсхаген-Дасков
 2. Рибниц-Дамгартен1, 2
 3. Шлемин
 4. Землов
1седиште на општинската заедница;2град

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

54°10′N 12°50′E / 54.17° СГШ; 12.83° ИГД / 54.17; 12.83