Прејди на содржината

Грифон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Статуа на грифон, базилика Св. Марко во Венеција.

Грифон или грифин — митско суштество со тело од лав и глава и крилја од орел. Лавот како крал на животните и орелот како крал на птиците ја симболизираат моќта и величественоста на грифинот.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]