Гистров (округ)

Координати: 53°50′N 12°25′E / 53.83° СГШ; 12.42° ИГД / 53.83; 12.42
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гистров
Landkreis Güstrow

округ
Земја Германија
ПокраинаМекленбург-Западна Померанија
Укинат2011
СедиштеГистров
Површина
 • Вкупна2.058 км2 (795 ми2)
Население (2010-12-31)
 • Вкупно98.992
 • Густина48/км2 (120/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.
Мреж. местоkreis-gue.de

Гистров (германски: Güstrow) — поранешен округ во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се граничел со (од север надесно) окрузите Бад Доберан, Северна Западна Померанија, Демин, Мириц, Пархим и Северозападен Мекленбург. Округот бил распуштен при административната реформа во септември 2011. Оттогаш, неговата територија е дел од округот Росток.

Историја[уреди | уреди извор]

Од 1621 до 1695 денешниот округ бил дел од малото војводство Мекленбург-Гистров. Потоа, голем дел од него припаѓале на Мекленбург-Шверин, а мал дел на војводството Мекленбург-Шверин.

Округот Гистров бил основан во 1994 со спојување на поранешните окрузи Гистров, Тетеров и Бицов. Овој округ бил споен со округот Бад Доберан при административната реформа во септември 2011, создавајќи го новиот округ Росток.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот бил сместен во средишниот дел на Мекленбург-Западна Померанија. Реката Варнов тече низ округот од југозапад на север. Во јужниот дел на округот се наоѓаат неколку езера, дел од Езерската Област Мириц.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Грбот прикажува:
 • бик од грбот на Мекленбург
 • два патерици од поранешната Епископија Шверин

Боите потекнуваат од грбот на распуштениот округ Бицов.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Слободни градови
 1. Гистров
 2. Тетеров
Општински заедници
 1. Баумгартен
 2. Бернит
 3. Бицов1, 2
 4. Дрец
 5. Јиргенсхаген
 6. Клајн Белиц
 7. Пенцин
 8. Рин
 9. Штајнхаген
 10. Тарнов
 11. Варнов
 12. Цепелин
 1. Алткален
 2. Берен-Либхин
 3. Бодин
 4. Финкентал
 5. Гнојен1, 2
 6. Либург
 7. Валкендорф
 8. Васдов
 1. Глазевиц
 2. Грос Швизов
 3. Гилцов-Прицен
 4. Гутов
 5. Клајн Упал
 6. Кус
 7. Ломен
 8. Лисов
 9. Мисторф
 10. Мил Розин
 11. Плац
 12. Рајмерсхаген
 13. Зармсторф
 14. Цена
 1. Добин-Линстов
 2. Хопенраде
 3. Краков ам Зе1, 2
 4. Кухелмис
 5. Лалендорф
 6. Лангхаген
 1. Дикхоф
 2. Долген ам Зе
 3. Хоен Шпренц
 4. Лаге1, 2
 5. Вардов
 1. Алт Зирков
 2. Дамен
 3. Далкендорф
 4. Грос Роге
 5. Грос Вокерн
 6. Грос Вистенфелде
 7. Хоен Демцин
 8. Јерденсторф
 9. Лелкендорф
 10. Пребереде
 11. Шорсов
 12. Швасдорф
 13. Зуков-Левицов
 14. Тирков
 15. Варнкенхаген
1седиште на општинската заедница;2град

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

53°50′N 12°25′E / 53.83° СГШ; 12.42° ИГД / 53.83; 12.42