Прејди на содржината

Демин (округ)

Координати: 53°45′N 13°00′E / 53.75° СГШ; 13.0° ИГД / 53.75; 13.0
Од Википедија — слободната енциклопедија
Демин
Demmin

округ
Знаме на Демин DemminГрб на Демин Demmin
Земја Германија
ПокраинаМекленбург-Западна Померанија
Укинат2011
СедиштеДемин
Површина
 • Вкупна1.921 км2 (742 ми2)
Население (2010-12-31)
 • Вкупно79.466
 • Густина41/км2 (110/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.DM
Мреж. местоlk-demmin.de

Демин (германски: Demmin) — поранешен округ во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Округот бил основан во 1994 со спојување на поранешните окрузи Демин, Алтентрептов и Малхин. На 4 септември 2011, поголемиот дел од округот бил припоен кон новиот округ Мекленбуршка Езерска Област, додека североисточните општински заедници Пенетал/Лец и Јармен-Тутов станале дел од округот Западна Померанија-Грајфсвалд. Се граничел со (од југ надесно) окрузите Мириц, Гистров, Северна Западна Померанија, Источна Западна Померанија и Мекленбург-Штрелиц.

Грб Грбот прикажува:
 • Бикот е хералдичко животно на Мекленбург
 • Сребрениот грифон заедно со шаховницата биле грб на Померанија
 • Сребрениот замок на десно е од грбот на градот Демин

Градови и општини

[уреди | уреди извор]
Слободни градови
 1. Даргун
 2. Демин
Општински заедници
 1. Бегеров
 2. Борентин
 3. Хоенболентин
 4. Хоенмокер
 5. Кенцлин
 6. Клецин
 7. Линденберг
 8. Мезигер
 9. Носендорф
 10. Заров
 11. Шенфелд
 12. Зиденбринцов
 13. Зомерсдорф
 14. Уцедел
 15. Ферхен
 16. Варенцин
 1. Алт Телин
 2. Бенцин
 3. Даберков
 4. Јармен1, 2
 5. Круков
 6. Тутов
 7. Фелшов
 1. Базедов
 2. Дуков
 3. Фауленрост
 4. Гилов
 5. Кумеров
 6. Малхин1, 2
 7. Нојкален2
 1. Дифир
 2. Гермин
 3. Лец1, 2
 4. Засен-Трантов
 1. Бреденфелде
 2. Бригов
 3. Граментин
 4. Гилцов
 5. Ивенак
 6. Јиргенсторф
 7. Китендорф
 8. Кнорендорф
 9. Мелн
 10. Рицеров
 11. Розенов
 12. Штавенхаген1, 2
 13. Цетемин
 1. Алтенхаген
 2. Алтентрептов1, 2
 3. Бартов
 4. Брезен
 5. Брест
 6. Буров
 7. Гневков
 8. Голхен
 9. Грапцов
 10. Гришов
 11. Грос Тецлебен
 12. Гилц
 13. Кризов
 14. Припслебен
 15. Реквиц
 16. Зиденболентин
 17. Тицпац
 18. Вердер
 19. Вилдберг
 20. Волде
1седиште на општинската заедница;2град

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]

53°45′N 13°00′E / 53.75° СГШ; 13.0° ИГД / 53.75; 13.0