Бад Доберан (округ)

Координати: 54°00′N 12°00′E / 54.00° СГШ; 12.00° ИГД / 54.00; 12.00
Од Википедија — слободната енциклопедија
Бад Доберан
Landkreis Bad Doberan

округ
Земја Германија
ПокраинаМекленбург-Западна Померанија
Укинат2011
СедиштеБад Доберан
Површина
 • Вкупна1.362 км2 (526 ми2)
Население (2010-12-31)
 • Вкупно117,197
 • Густина86/км2 (220/ми2)
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.DBR
Мреж. местоlk-dbr.de

Бад Доберан (германски: Bad Doberan) — поранешен округ во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Бил именуван по неговиот најголем град, Бад Доберан. Округот го опкружувал градот Росток, граничејќи се со Балтичкото Море на север, како и поранешните окрузи Северна Западна Померанија, Гистров и Северозападен Мекленбург. Округот бил распуштен со административната реформа во септември 2011. Оттогаш, неговата територија е дел од округот Росток.

Историја[уреди | уреди извор]

Пред 500 г. источногерманските племиња преовладувале во областа, кои подоцна се преселиле на запад. Тогашната рурална област потоа била слабо населена од Словените до XII век. Остатоци на словенски замок можат да се најдат во Рерик (кој сè уште го има словенското име). Во 1160, Хајнрих Лавот ја освоил областа; по што стигнале германски монаси, селани и трговци, за да се населат во областа. Во средниот век, областа користела поради близината на богатиот ханзеатски град Росток. Најлошо време во локалната историја била Триесетгодишната војна, кој скоро целосно ја уништил областа.

Во 1793 бањското одморалиште Хајлигендам (денес дел од Бад Доберан) било основано и областа станала летна резиденција за војводите на Мекленбург-Шверин.

Во 1952 биле основани окрузите Бад Доберан и Росток-Ланд. Тие биле споени во 1994 со цел да се создаде округот Бад Доберан. Овој округ бил споен со округот Гистров поради административната реформа во септември 2011, создавајќи го новиот округ Росток.

Географија[уреди | уреди извор]

Округот поседува 62 километри брег долж Балтичкото Море и неговото копно на двата брега на реката Варнов. Варнов влегува во округот на југ и се влева во градот Росток. Росток бил опкружен од округот, но не и дел од него.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб
Грб
Грбот прикажува:
 • грифон од грбот на Росток, прикажувајќи го влијанието на градот на округот
 • бик од грбот на поранешното војводство Мекленбург
 • верскиот стап стои на грбот поради стариот и познат цистерцијански манастир во Бад Доберан

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Слободни градови Слободни општини
 1. Бад Доберан
 2. Крепелин
 3. Килунгсборн
 4. Нојбуков
 1. Думерсторф
 2. Грал-Мириц
 3. Заниц
 4. Затов
Општински заедници
 1. Адмансхаген-Баргесхаген
 2. Бартенсхаген-Паркентин
 3. Бергеренде-Ретвиш
 4. Хоенфелде
 5. Нинхаген
 6. Ределих
 7. Речов
 8. Штефенсхаген
 9. Витенбек
 1. Бродерсторф1
 2. Клајн Кусевиц
 3. Манделсхаген
 4. Попендорф
 5. Рогентин
 6. Штајнфелд
 7. Тулендорф
 1. Алт Буков
 2. Ам Залцхаф
 3. Басторф
 4. Биндорф
 5. Каринерланд
 6. Кирх Мулзов
 7. Рерик2
 1. Бентвиш
 2. Бланкенхаген
 3. Гелбензанде1
 4. Менхаген
 5. Реверсхаген
 1. Бениц
 2. Бреберов
 3. Касов
 4. Рукитен
 5. Шван1, 2
 6. Форбек
 7. Виндорф
 1. Камин
 2. Гневиц
 3. Грамов
 4. Нустров
 5. Зелпин
 6. Штубендорф
 7. Тесин1, 2
 8. Телков
 9. Царневанц
 1. Елменхорст
 2. Крицмов1
 3. Ламбрехтсхаген
 4. Папендорф
 5. Пелхов
 6. Штебелов
 7. Цизендорф
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

54°00′N 12°00′E / 54.00° СГШ; 12.00° ИГД / 54.00; 12.00