Источна Западна Померанија

Координати: 53°56′N 13°40′E / 53.93° СГШ; 13.67° ИГД / 53.93; 13.67
Од Википедија — слободната енциклопедија
Источна Западна Померанија
Landkreis Ostvorpommern

округ
Грб на Источна Западна Померанија Landkreis Ostvorpommern
Земја Германија
ПокраинаМекленбург-Западна Померанија
Основан1994
Укинат2011
СедиштеАнклам
Површина
 • Вкупна1.899 км2 (733 ми2)
Население (2010-12-31)
 • Вкупно105.036
 • Густина55/км2 (140/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Рег. таб.OVP
Мреж. местоhttp://www.kreis-ovp.de

Источна Западна Померанија (германски: Ostvorpommern) — поранешен округ во источниот дел на сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Округот бил создаден на 12 јуни 1994 со спојување на поранешните окрузи Анклам, Грајфсвалд и Волгаст. Бил припоен кон новосоздадениот округ Западна Померанија-Грајфсвалд на 4 септември 2011.

Се граничел со (од исток надесно) окрузите Икер-Рандов, Мекленбург-Штрелиц, Демин и Северна Западна Померанија. Ханзеатскиот град Грајфсвалд бил опкружен од округот, но не припаѓал на него.

Грб[уреди | уреди извор]

Грб Грбот го прикажува грифонот на Померанија.

Градови и општини[уреди | уреди извор]

Слободни градови Слободни општини
 1. Анклам
 1. Херингсдорф
Општински заедници
 1. Бугенхаген
 2. Хоендорф
 3. Крумин
 4. Ласан2
 5. Литов
 6. Зауцин
 7. Волгаст1, 2
 8. Цемиц
 1. Баргишов
 2. Блезевиц
 3. Болдеков
 4. Бугевиц
 5. Буцов
 6. Духеров
 7. Ивен
 8. Крин
 9. Крузенфелде
 10. Липен
 11. Медов
 12. Нецов
 13. Ној Козенов
 14. Нојендорф А
 15. Нојендорф Б
 16. Нојенкирхен
 17. Постлов
 18. Пуцар
 19. Росин
 20. Зарнов
 21. Шпантеков1
 22. Штолпе
 1. Беренхоф
 2. Даргелин
 3. Дерзеков
 4. Дидрихсхаген
 5. Хинрихсхаген
 6. Левенхаген
 7. Мезекенхаген
 8. Нојенкирхен1
 9. Вакеров
 10. Вајтенхаген
 1. Бринцов
 2. Хансхаген
 3. Кацов
 4. Кемниц
 5. Креслин
 6. Лесин
 7. Лубмин1
 8. Ној Болтенхаген
 9. Рубенов
 10. Вустерхузен
 1. Карлсхаген
 2. Мелшов
 3. Пенеминде
 4. Трасенхајде
 5. Циновиц1
 1. Бенц
 2. Дарген
 3. Гарц
 4. Каминке
 5. Корсвант
 6. Козеров
 7. Лодин
 8. Мелентин
 9. Пудагла
 10. Ранквиц
 11. Штолпе на Узедом
 12. Икериц
 13. Узедом1, 2
 14. Цемпин
 15. Цирхов
 1. Банделин
 2. Грибов
 3. Грос Кизов
 4. Грос Полцин
 5. Гицков2
 6. Карлсбург
 7. Клајн Бинцов
 8. Келцин
 9. Лимансдорф
 10. Мурхин
 11. Рубков
 12. Шмацин
 13. Врангелсбург
 14. Цитен
 15. Цисов1
1седиште на општинската заедница;2град

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

53°56′N 13°40′E / 53.93° СГШ; 13.67° ИГД / 53.93; 13.67