Бартелсхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бартелсхаген
Место во Зал
Бартелсхаген се наоѓа во Германија
Бартелсхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Општина Зал
Основни податоци
Површина 14,49 км2
Надм. височина 7 м
Население 387  (31 декември 2012)
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18314
Повик. бр. 038227
Портал www.amt-barth.de/bartelshagen
Координати 54°18′00″ СГШ 12°35′00″ ИГД / 

Бартелсхаген (германски: Bartelshagen) — село и поранешна општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Од 1 јануари 2014 е дел од општината Зал.