Поголеми урбани зони

Од Википедија — слободната енциклопедија

Евростат, статистичката агенција на Европската Унија, има создадено концепт на Поголеми урбани зони (ПУЗ) во обид да ги хармонизира дефиниции на урбанизација во Европската Унија и во државите надвор од Европската Унија.[1] Овие дефиниции беа договорени помеѓе Евростат и националните статистички служби на различните држави на Европската Унија по повод создавањето на програмата Урбан Аудит на Европската комисија во 2004.[2] ПУЗ се критикувани поради нивната недоволна хармонизација на податоците, кои сè уште се собираат од националните влади во рамките на нивните локални административни единици, со што понекогаш е тешко да се споредат ПУЗ од различни земји. Во 2006, околу третина од дефиницијата за ПУЗ е сменета, значително подобрувајќи ја споредливоста на дефиницијата за ПУЗ во разни земји. Неколку градови, како што се Марсеј, Лил и Ница, се исклучени по дефиницијата од списокот на ПУЗ од технички, дефинициски причини, како што е совпаѓањето на метрополитенската област со урбаната зона.[3][4][5]

На последната рунда на Урбан Аудит се додадени градови од земјите-кандидати и ЕФТА-државите.

Урбани дефиниции на Евростат[уреди | уреди извор]

Список подолу ја покажува големината на населението на градовите во Европската Унија, како и кандидатските земји и не-ЕУ ЕФТА-државите. Списокот е ограничен на оние градови, чии Поголеми урбани зони (ПУЗ) имаат население од најмалку 500.000. ПУЗ претставува обид да се хармонизираат дефинициите за градското подрачје. Целта на Евростат е да има површина од значителен дел од жителите на градот, концепт познат како „функционален урбан регион“. Да се обезбеди добра достапност до податоците, Евростат ги прилагодува границите на ПУЗ до административните граници, кои се приближни со функционалниот урбан регион.

Методологија на рангирање[уреди | уреди извор]

Списокот подолу содржи градови во Европската Унија и придружните земји кои учествуваат во третата фаза на програмата Урбан Аудит. Градовите се рангирани по големината на населението во Поголемите урбани зони. Бројките во базата на податоци на Евростат се обид за компромис помеѓу хармонизирани податоци за сите од Европската Унија и достапност на статистичките податоци, со што споредбите се поточни. Податоците се користат од 2006 Урбан Аудит III, кој користи информации собрани за 2004.[6]

Список на ПУЗ по население[уреди | уреди извор]

Иако во последната фаза на Урбан Аудит се додадени градови од ЕФТА-земјите (Исланд, Лихтенштајн, Норвешка и Швајцарија) и земјите-кандидати за ЕУ, единствено земјата-кандидат за која се достапни податоци е Турција. Хрватска, Македонија и Црна Гора, кои исто така се моментално земји-кандидати, добивајќи го својот статус во 2004, 2005 и 2010 соодветно.

Место Град Држава Население во ПУЗ Површина на ПУЗ (км²) Густина на население (по км²)
1 Лондон
Лондон
 Обединето Кралство 11.917.000 8.920[7] 1336
2 Париз
Париз
 Франција 11.089.124 12.079,87[7] 918
3 Истанбул
Истанбул
 Турција 11.044.642
4 Мадрид
Мадрид
 Шпанија 5.804.829 8.022 724
5 Рур
Дортмунд
 Германија 5.302.179 4.435 1196
6 Берлин
Берлин
 Германија 4.971.331 17.385 286
7 Барселона
Барселона
 Шпанија 4.440.629 1.796,64 2356
8 Атина
Атина
 Грција 4.013.368 3.806,92 1054
9 Анкара
Анкара
 Турција 3.708.047
10 Рим
Рим
 Италија 3.457.690 3.666,66 943
11 Хамбург
Хамбург
 Германија 3.134.620 7.304 429
12 Милано
Милано
 Италија 3.076.643 1.348,32 2282
13 Катовице
Катовице
 Полска 2.710.397 2.650,65 1023
14 Штутгарт
Штутгарт
 Германија 2.663.660 3.654 729
15 Варшава
Варшава
 Полска 2.660.406 5.198,52 512
16 Манчестер
Манчестер
 Обединето Кралство 2.600.100 1.280 1984
17 Минхен
Минхен
 Германија 2.531.706 5.504 460
18 Будимпешта
Будимпешта
 Унгарија 2.524.697 2.538[7] 943
19 Франкфурт на Мајна
Франкфурт на Мајна
 Германија 2.517.561 4.305 585
20 Измир
 Турција 2.440.902
21 Лисабон
Лисабон
 Португалија 2.435.837 1.432,49 1700
22 Лидс-Бредфорд
Лидс-Бредфорд
 Обединето Кралство 2.393.300 5.114[7] 468
23 Бирмингем
Бирмингем
 Обединето Кралство 2.357.100 1.598 1475
24 Неапол
Неапол
 Италија 2.253.964 564,95 3990
25 Виена
Виена
 Австрија 2.179.769 4.610,93[7] 473
26 Букурешт
Букурешт
 Романија 2.140.194 662 3233
27 Прага
Прага
 Чешка 1.964.750 6.977[7] 282
28 Келн
Келн
 Германија 1.873.580 1.626 1152
29 Стокхолм
Стокхолм
 Шведска 1.860.872 6.519 285
30 Копенхаген
Копенхаген
 Данска 1.806.667[7] 2.759[7] 655
31 Брисел
Брисел
 Белгија 1.800.663 1.613,91 1116
32 Глазгов
Глазгов
 Обединето Кралство 1.747.100 3.346 522
33 Торино
Торино
 Италија 1.745.221 1.878,97 929
34 Лион
Лион
 Франција 1.717.300 5.997,68[7] 286
35 Валенсија
Валенсија
 Шпанија 1.564.145 1.440,58 1086
36 Даблин
Даблин
 Ирска 1.535.446[7]
37 Диселдорф
Диселдорф
 Германија 1.525.029 1.201 1270
38 Бурса
 Турција 1.458.067
39 Амстердам
Амстердам
 Холандија 1.443.258 859,28 1680
40 Адана
 Турција 1.384.680
41 Ливерпул
Ливерпул
 Обединето Кралство 1.365.900 821 1664
42 Билефелд
Билефелд
 Германија 1.297.876 2.921 444
43 Хановер
Хановер
 Германија 1.294.447 2.966 436
44 Нирнберг
Нирнберг
 Германија 1.288.797 2.934 439
45 Шефилд
Шефилд
 Обединето Кралство 1.277.100 1.846 692
46 Краков
Краков
 Полска 1.264.322 2.988,65 423
47 Софија
 Бугарија 1.263.807[7] 3.424,2[7] 369
48 Севиља
Севиља
 Шпанија 1.249.346 3.081,9 405
49 Бремен
Бремен
 Германија 1.249.291 5.885 213
50 Хелсинки
Хелсинки
 Финска 1.224.107 2.969,94 412
51 Ротердам
Ротердам
 Холандија 1.186.818 611,75 1940
52 Лоѓ
Лоѓ
 Полска 1.163.516 2.857,51 407
53 Острава
Острава
 Чешка 1.153.876 3.896[7] 296
54 Цирих
Цирих
 Швајцарија 1.110.478 1.086,14 1022
55 Гдањск
Гдањск
 Полска 1.105.203 3.457,32 320
56 Порто
Порто
 Португалија 1.099.040 562,32 1954
57 Осло
Осло
 Норвешка 1.090.513 6.920 158
58 Тејн и Виар
Њукасл
 Обединето Кралство 1.055.600 3.385 312
59 Тулуза
Тулуз
 Франција 1.052.497 4.706,93[7] 224
60 Газиантеп
Газиантеп!
 Турција 1.042.732
61 Вроцлав
Вроцлав
 Полска 1.031.439 4.582,2 225
62 Познањ
Познањ
 Полска 1.018.511 3.719,2 274
63 Бристол
Бристол
 Обединето Кралство 1.006.600 1.635 616
64 Рига
Рига
 Латвија 1.003.949 5.382,5 187
65 Солун
Солун
 Грција 995.766 1.455,62
66 Бордо
Бордо
 Франција 981.370
67 Хаг
Хаг
 Холандија 978.161
68 Билбао
Билбао
 Шпанија 939.994
69 Конија
 Турција 919.433
70 Антверпен
Антверпен
 Белгија 915.258
71 Бон
Бон
 Германија 908.503
72 Лајпциг
Лајпциг
 Германија 904.401
73 Дрезден
Дрезден
 Германија 902.067
74 Гетеборг
Гетеборг
 Шведска 873.335
75 Сарбрикен
Сарбрикен
 Германија 855.317
76 Палермо
Палермо
 Италија 855.285
77 Вилниус
Вилниус
 Литванија 850.300
78 Кардиф
Кардиф
 Обединето Кралство 841.600
79 Нотингем
Нотингем
 Обединето Кралство 825.600
80 Дијарбакир
Дијарбакир
 Турција 814.874
81 Анталија
Анталија
 Турција 814.685
82 Единбург
Единбург
 Обединето Кралство 787.700
83 Кордоба
Кордоба
 Шпанија 779.870[8] 13.771
84 Шчеќин
Шчеќин
 Полска 777.806
85 Лејчестер
Лејчестер
 Обединето Кралство 772.400
86 Нант
Нант
 Франција 751.085
87 Болоња
Болоња
 Италија 743.965
88 Брно
Брно
 Чешка 728.101
89 Ѓенова
Ѓенова
 Италија 718.896
90 Карлсруе
Карлсруе
 Германија 712.475
91 Малага
Малага
 Шпанија 699.916
92 Фиренца
Фиренца
 Италија 696.767
93 Сарагоса
Сарагоса
 Шпанија 685.873
94 Кајсери
Кајсери
 Турција 675.734
95 Бадахос
Бадахос
 Шпанија 663.896[9] 21.766
96 Орхус
Орхус
 Данска 653.472
97 Лублин
Лублин
 Полска 652.642
98 Ковентри
Ковентри
 Обединето Кралство 651.000
99 Кил
Кил!
 Германија 641.905
100 Белфаст
Белфаст
 Обединето Кралство 641.638
101 Стразбур
Стразбур
 Франција 634.275
102 Аугсбург
Аугсбург
 Германија 629.139
103 Лиеж
Лиеж
 Белгија 626.357
104 Лас Палмас де Гран Канарија
Лас Палмас де Гран Канарија
 Шпанија 625.892
105 Бари
Бари
 Италија 623.298
106 Фрајбург
Фрајбург
 Германија 618.467
107 Венеција
Венеција
 Италија 612.245
108 Падова
Падова
 Италија 605.709
109 Измит
Измит
 Турција 601.351
110 Братислава
Братислава
 Словачка 601.132
111 Палма
Палма
 Шпанија 593.386
112 Магдебург
Магдебург
 Германија 588.875
113 Бидгошч
Бидгошч
 Полска 582.927
114 Кингтон на Хал
Кингстон
 Обединето Кралство 573.300
115 Катанија
Катанија
 Италија 572.302
116 Утрехт
Утрехт
 Холандија 564.485
117 Верона
Верона
 Италија 563.952
118 Рен
Рен
 Франција 553.579
119 Малме
Малме
 Шведска 550.289
120 Виго
Виго
 Шпанија 548.799
121 Ерфурт
Ерфурт
 Германија 543.226
122 Гренобл
Гренобл
 Франција 541.888
123 Линц
Линц
 Австрија 532.995
124 Бијалисток
Бијалисток
 Полска 523.958
125 Талин
Талин
 Естонија 521.410
126 Руан
Руан
 Франција 519.318
127 Малатија  Турција 501.849

Урбан Аудит[уреди | уреди извор]

Програмата Урбан Аудит е многу повеќе од демографија. Со цел да биде корисна како алатка на политиката на Европската комисија и другите власти, таа содржи податоци за околу 250 показатели низ следниве области:[10][11]

 • Демографија
 • Социјални аспекти
 • Економски аспекти
 • Граѓанска вклученост
 • Обука и образование
 • Животна средина
 • Патување и сообраќај
 • Информатичко општество
 • Култура и рекреација

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Што е Урбан Аудит?“. Евростат. 2006. Архивирано од изворникот на 2009-02-12. Посетено на 2011-07-23.
 2. „Страна на Евростат во урбаната статистика“. Д-р Бертолд Фелдман, Евростат. март 2006.
 3. „архивска копија“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-07-27. Посетено на 2011-07-23.
 4. „архивска копија“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-07-27. Посетено на 2011-07-23.
 5. „архивска копија“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-07-27. Посетено на 2011-07-23.
 6. „База на податоци на Урбан Аудит“. Urbanaudit.org. Посетено на 2011-04-29.
 7. 7,00 7,01 7,02 7,03 7,04 7,05 7,06 7,07 7,08 7,09 7,10 7,11 7,12 7,13 Data for 2001 (2004 data not yet available)
 8. Data refers to the province of Cordoba
 9. Data refers to the province of Badajoz
 10. „Урбан Аудит“. Европска комисија. 2006.
 11. „Извештај за состојбата во европските градови“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-07-19. Посетено на 2011-04-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]