Најголеми градови на Европската Унија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лондон.
Берлин.
Мадрид.
Рим.
Париз.
Хамбург.
Податотека:Warsaw6vb.jpg
Варшава.
Виена.
Софија

Следува список на најголемите градови на Европската Унија. Главните градови се со задебелени букви.

Ранг Град и Држава Население Година на попис
1. Лондон,  Обединето Кралство 7.512.400 2006 ([1], 1 јули)
2. Берлин,  Германија 3.406.000 2007 ([2] Архивирано на 3 мај 2009 г., 30 април)
3. Мадрид,  Шпанија 3.187.062 2007 ([3], 1 јануари)
4. Рим,  Италија 2.705.603 2006 ([4], 31 декември)
5. Париз,  Франција 2.153.600 2005 ([5],1 јануари)
6. Букурешт,  Романија 1.940.500 2007 ([6] Архивирано на 28 септември 2007 г., 1 јануари)
7. Хамбург,  Германија 1.757.030 2007 ([7] Архивирано на 22 декември 2007 г., 31 март)
8. Варшава,  Полска 1.702.139 2007 ([8])
9. Будимпешта,  Унгарија 1.696.128 2007. ([9][мртва врска], 1 јануари)
10. Виена,  Австрија 1.670.347 2007 ([10], 1 јули)
11. Барселона,  Шпанија 1.605.602 2006 ([11], 1 јануари)
12. Минхен,  Германија 1.336.983 2007 ([12] Архивирано на 2 декември 2008 г., 31 мај)
13. Милано,  Италија 1.307.864 2006 ([13], 31 декември)
14. Софија,  Бугарија 1.270.010 2006 ([14] Архивирано на 25 октомври 2007 г., 31 декември)
15. Прага,  Чешка 1.198.094 2007 ([15], 30 јуни)
16. Бирмингем,  Обединето Кралство 1.006.500 2006 ([16], 1 јули)
17. Келн,  Германија 989.766 2006 ([17] Архивирано на 6 декември 2008 г., 31 декември)
18. Наполи,  Италија 975.139 2006 ([18], 31 декември)
19. Торино,  Италија 900.569 2006 ([19], 31 декември)
20. Марсеј,  Франција 808.700 2005 ([20], 1 јануари)
21. Валенсија,  Шпанија 805.304 2006 ([21], 1 јануари)
22. Стокхолм,  Шведска 788.269 2007 ([22], 30 јуни)
23. Лоќ,  Полска 767.628 2005 ([23][мртва врска], 31 декември)
24. Краков,  Полска 756.629 2005 ([24][мртва врска], 31 декември)
25. Лидс,  Обединето Кралство 750.200 2006 ([25], 1 јули)
26. Атина,  Грција 745.514 2001 (попис)
27. Амстердам,  Холандија 743.393 2005 ([26], 31 декември)
28. Рига,  Латвија 727.578 2006. ([27] Архивирано на 22 февруари 2007 г., 1 јануари)
29. Севиља,  Шпанија 704.154 2005 ([28], 1 јануари)
30. Палермо,  Италија 668.843 2006 ([29], 31 март)
31. Франкфурт,  Германија 663.576 2007 ([30] Архивирано на 27 септември 2011 г., 30 септември)
32. Сарагоса,  Шпанија 649.181 2006 ([31], 1 јануари)
33. Вроцлав,  Полска 635.932 2005 ([32][мртва врска], 31 декември)
34. Џенова,  Италија 618.438 2006 ([33], 31 март)
35. Штутгарт,  Германија 591.528 2006 ([34] Архивирано на 14 декември 2007 г., 30 април)
36. Ротердам,  Холандија 588.718 2005 ([35], 31 декември)
37. Дортмунд,  Германија 587.717 2006 ([36], 1 јануари)
38. Есен,  Германија 583.892 2006 ([37] Архивирано на 5 август 2007 г., 30 јуни)
39. Глазгов,  Обединето Кралство 580.700 2006 ([38], 1 јули)
40. Диселдорф,  Германија 575.727 2006 ([39] Архивирано на 6 август 2007 г., 30 јуни)
41. Познањ,  Полска 567.882 2005 ([40][мртва врска], 31 декември)
42. Хелсинки,  Финска 564.521 2006 ([41], 31 декември)
43. Малага,  Шпанија 560.631 2006 ([42], 1 јануари)
44. Вилнус,  Литванија 553.528 2006 ([43] Архивирано на 28 февруари 2008 г., 1 јануари)
45. Бремен,  Германија 548.477 2006 ([44] Архивирано на 25 јануари 2007 г., 11 ноември)
46. Лисабон,  Португалија 529.485 2004 ([45])
47. Шефилд,  Обединето Кралство 525.800 2006 ([46], 1 јули)
48. Хановер,  Германија 516.343 2006 ([47] Архивирано на 22 декември 2002 г., 30 декември)
49. Лајпциг,  Германија 506.578 2006 ([48], 30 јуни)
50. Даблин,  Ирска 505.739 2006 ([49], 23 април)
51. Дрезден,  Германија 504.795 2006 ([50], 30 јуни)
52. Копенхаген,  Данска 503.699 2007 ([51], 1 јануари)
53. Нирнберг,  Германија 500.967 2007 ([52] Архивирано на 4 март 2009 г., 28 февруари)
54. Дујсбург,  Германија 500.142 2006 ([53] Архивирано на 6 август 2007 г., 30 јуни)
55. Брадфорд,  Обединето Кралство 493.100 2006 ([54], 1 јули)
56. Гетеборг,  Шведска 490.961 2006 ([55], 30 јуни)
57. Хаг,  Холандија 475.197 2005 ([56], 31 декември)
58. Лион,  Франција 466.400 2005 ([57], 1 јануари))
59. Единбург,  Обединето Кралство 463.500 2006 ([58], 1 јули)
60. Антверпен,  Белгија 461.496 2006 ([59], 1 јануари)
61. Гдањск,  Полска 458.053 2005 ([60][мртва врска], 31 декември)
62. Манчестер,  Обединето Кралство 452.000 2006 ([61], 1 јули)
63. Ливерпул,  Обединето Кралство 436.100 2006 ([62], 1 јули)
64. Тулуза,  Франција 435.000 2005 ([63], 1 јануари)
65. Братислава,  Словачка 425.459 2005 ([64], 31 декември)
66. Мурсија,  Шпанија 416.996 2006 ([65], 1 јануари)
67. Шчеќин,  Полска 411.119 2005. ([66][мртва врска], 31 декември)
68. Бристол,  Обединето Кралство 410.500 2006 ([67], 1 јули)
69. Талин,  Естонија 396.193 2006 ([68], 1 јануари)
70. Бохум,  Германија 384.492 2006 ([69] Архивирано на 6 август 2007 г., 30 јуни)
71. Лас Палмас,  Шпанија 377.056 2006 ([70], 1 јануари)
72. Палма де Мајорка,  Шпанија 375.048 2006 ([71], 1 јануари)
73. Болоња,  Италија 374.142 2006 ([72], 31 март)
74. Фиренца,  Италија 367.268 2006 ([73], 31 март)
75. Брно,  Чешка 366.680 2006 ([74], 31 декември)
76. Бидгошћ,  Полска 368.845 2005 ([75][мртва врска], 31 декември)
77. Солун,  Грција 363.987 2001. ([76] Архивирано на 13 јуни 2008 г., 18 март)
78. Каунас,  Литванија 360.637 2006 ([77] Архивирано на 28 февруари 2008 г., 1 јануари)
79. Вупертал,  Германија 358.746 2006 ([78] Архивирано на 6 август 2007 г., 30 јуни)
80. Лублин,  Полска 354.967 2005 ([79][мртва врска], 31 декември)
81. Билбао,  Шпанија 354.145 2005 ([80], 1 јануари)
82. Ница,  Франција 347.900 2005 ([81], 1 јануари)
83. Пловдив,  Бугарија 343.662 2006 ([82] Архивирано на 25 октомври 2007 г., 31 декември)
84. Бари,  Италија 326.333 2006 ([83], 31 март)
85. Билефелд,  Германија 326.268 2006 ([84] Архивирано на 26 април 2007 г., 30 јуни)
86. Кордоба,  Шпанија 322.867 2006 ([85], 1 јануари)
87. Аликанте,  Шпанија 322.431 2006 ([86], 1 јануари)
88. Вејкфилд,  Обединето Кралство 321.200 2006 ([87], 1 јули)
89. Ваљадолид,  Шпанија 319.943 2006 ([88], 1 јануари)
90. Кардиф,  Обединето Кралство 317.500 2006 ([89], 1 јули)
91. Катовице,  Полска 317.220 2005 ([90][мртва врска], 31 декември)
92. Бон,  Германија 312.996 2006 ([91] Архивирано на 6 декември 2008 г., 30 јуни)
93. Варна,  Бугарија 311.465 2006 ([92] Архивирано на 25 октомври 2007 г., 31 декември)
94. Клуж,  Романија 311.400 2007 ([93] Архивирано на 28 септември 2007 г., 1 јануари)
95. Острава,  Чешка 309.098 2006 ([94], 31 декември)
96. Темишвар,  Романија 308.100 2007 ([95] Архивирано на 28 септември 2007 г., 1 јануари)
97. Манхајм,  Германија 307.772 2006 ([96], 30 јуни)
98. Ковентри,  Обединето Кралство 306.600 2006 ([97], 1 јули)
99. Констанца,  Романија 304.900 2007 ([98] Архивирано на 28 септември 2007 г., 1 јануари)
100. Јаш,  Романија 304.000 2007 ([99] Архивирано на 28 септември 2007 г., 1 јануари)