Наџдиски арапски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Наџдиски арапски јазик
Зборуван во: Саудиска Арабија, Јордан, Ирак, Сирија
Вкупно говорници:
Јазично семејство: Семитски јазици
 Северозападни семитски јазици
  Наџдиски арапски јазик 
Писмо: Наџдиска азбука
Јазични кодови
ISO 639-1: нема
ISO 639-2:
ISO 639-3:

Наџдискиот арапски јазик е варијанта на арапскиот јазик од групата на семитски јазици. Се говори во Саудиска Арабија како и во Јордан, Сирија и Ирак од околу 10.000.000 луѓе.