Народна литература

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Народната литература е создадена од народот или пак како наратор се зема народниот раскажувач. Но поточно народната литература е создадена од колективен автор. Таа се пренесувала од колено на колено (од генерација на генерација) по усмен пат. Најпознати собирачи на народни умотворби од Македонија се Марко Цепенков, Кузман Шапкарев, Константин Миладинов, Димитар Миладинов и др.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]