Милош Обилиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милош Обилиќ
Miloš Obilić
Милош Обилиќ, дело на Александар Добрич, 1861 г.
Роден(а)Непознат
Починал(а)28 јуни 1389
Косово Поле
Други имињаМилош Кобилац, Милош Кобиловиќ, Милош Кобилиќ
Познат(а) поУбиство на отоманскиот султан Мурат I
ЗвањеВитез
Милош Обилиќ, фреска во манастирот Хиландар, изработена меѓу 1804 - 1810 г.

Милош Обилиќ (според некои извори познат и како Милош Кобилиќ) бил српски средновековен витез, кој често се споменува во српските епски народни песни како голем јунак и убиец на отоманскиот султан Мурат I во тек на Косовската битка (1389 година). Иако историските извори од времето непосредно по битката на Косово не го наведуваат идентитетот на убиецот на султанот Мурат I,[1][2][3] подоцнежните српски, грчки и фирентински историски извори од 15 век, убиството на султанот го припишуваат на српски благородник и витез, по име Милош Обилиќ, кој бил во служба на кнезот Лазар.[4][5][6][7]

Милош Обилиќ во народното творештво[уреди | уреди извор]

 • „Милош кај Латините“ (српски: Милош у Латинима) - српска епска песна.[8]
 • „Вечерата на кнезот“ (српски: Кнежева вечера) - српска епска песна.[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Историјски гласник: орган Друштва историчара СР Србије (српски). Друштво. 1994.
 2. Heywood, Colin; Imber, Colin (1994). Studies in Ottoman History in Honor of Professor V.L. Ménage (англиски). İsis Press. ISBN 9789754280630.
 3. „The Battle of Kosovo“. 2011-06-05. Архивирано од изворникот на 2011-06-05. Посетено на 2018-05-07.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 4. „Oral Tradition Journal“. journal.oraltradition.org. Посетено на 2018-05-07.
 5. Ivić, Pavle (1996). Istorija srpske kulture (српски). Dečje novine.
 6. Randjelovic, Mile. „FACTA UNIVERSITATIS“. facta.junis.ni.ac.rs. Посетено на 2018-05-07.
 7. Jireček, Konstantin (1967). Geschichte der Serben (германски). A.M. Hakkert.
 8. „Милош у Латинима“, во: Народне епске песме I’’. Београд: Просвета (без дата), стр. 55-57.
 9. „Кнежева вечера“, во: Народне епске песме I. Београд: Просвета (без дата), стр. 102-103.

Поврзано[уреди | уреди извор]