Грамш

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Грамш
Град
Грамш is located in Албанија
Грамш
Грамш
Координати: 40°52′N 20°11′E / 40.867° СГШ; 20.183° ИГД / 40.867; 20.183Координати: 40°52′N 20°11′E / 40.867° СГШ; 20.183° ИГД / 40.867; 20.183
Држава Албанија
ОбластЕлбасан
ОкругГрамш
Население (2001)
 • Вкупно10.477
Часовен појасЦентрално Европско Време (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Поштенски код3301
Повик. бр.0513
Регистарски табличкиGR
Мреж. местоhttp://www.bashkiagramsh.gov.al

Грамш — град во центална Албанија, главен град на округот Грамш, кој се граничи со округот Поградец на исток. Популацијата изнесува 11,556 жители (2005).[1]

Познати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]Грамш