Разлика помеѓу преработките на „Костур (округ)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Во Костурско има четири јасно издвоени историско-географски области: [[Корешта]], [[Костенарија]], [[Пополе]] и [[Нестрамско]].
 
Главна патна магистрала е GR-15, која оди во правец север-југ и го поврзува Костур со [[Лерин]] на север и со магистралата „Егнатија“„[[Егнатија]]“ на југ.
 
== Општини и општински единици ==

Прегледник