Џиро д’Италија 2019 - етапа 1 до етапа 11

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Џиро д’Италија 2019 е 102. издание на Џиро д’Италија, една од трите големи трки во велосипедизмот. Џиро започнало во Болоња со поединечен хронометар на 11 мај, а етапата 11 се одржала на 22 мај со етапа до Нови Лигуре. Трката завршила во Верона на 2 јуни.

Легенда
  Jersey pink.svg   Го означува предводникот во генералниот пласман   Jersey blue.svg   Го означува предводникот во планинскиот пласман
  Jersey violet.svg   Го означува предводникот во бодовниот пласман   Jersey white.svg   Го означува предводникот во пласманот за млад возач
   и.в. означува дека возачот поминал низ завршната линија во иста група како оној кој го добил времето над него и поради тоа му било доделено истото завршно време.

Етапа 1[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма12' 54
2. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 19
3. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 23
4. COL Мигел Анхел Лопес Астана+ 28
5. NED Том Димулен Санвеб+ 28
6. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 33
7. GBR Тео Гејган Харт Инеос+ 35
8. BEL Лауренс де Плус Џамбо-Висма+ 35
9. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 39
10. ITA Дамијано Карузо Бахреин-Мерида+ 40
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич розева маичка за предводникот на генералниот пласманвиолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманЏамбо-Висма12' 54
2. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 19
3. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 23
4. COL Мигел Анхел Лопес бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 28
5. NED Том Димулен Санвеб+ 28
6. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 33
7. GBR Тео Гејган Харт Инеос+ 35
8. BEL Лауренс де Плус Џамбо-Висма+ 35
9. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 39
10. ITA Дамијано Карузо Бахреин-Мерида+ 40
Извор: ProCyclingStats


Етапа 2[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое4ч 44' 43
2. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ+ 0
3. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
4. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
5. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
6. ITA Давиде Чимолаи Израелска велосипедска академија+ 0
7. RUS Вјачеслав Кузнецов Катјуша-Алпесин+ 0
8. BEL Јаспер де Бејст Лото-Судал+ 0
9. ITA Кристијан Сбаралји Израелска велосипедска академија+ 0
10. GER Ридигер Зелиг Бора-Хансгрое+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич розева маичка за предводникот на генералниот пласманЏамбо-Висма4ч 57' 42
2. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 19
3. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 23
4. COL Мигел Анхел Лопес бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 28
5. NED Том Димулен Санвеб+ 28
6. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 33
7. GBR Тео Гејган Харт Инеос+ 35
8. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 39
9. ITA Дамијано Карузо Бахреин-Мерида+ 40
10. ESP Пелјо Билбао Астана+ 42
Извор: ProCyclingStats


Етапа 3[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати5ч 23' 19
2. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
3. GER Паскал Акерман виолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 0
4. ITA Матео Москети Трек-Сегафредо+ 0
5. ITA Џакомо Ницоло Дименжн Дата+ 0
6. ITA Јакуб Маречко ССС+ 0
7. ITA Давиде Чимолаи Израелска велосипедска академија+ 0
8. ITA Мануел Белети Андрони Џокатоли-Сидермек+ 0
9. GER Кристијан Кнес Инеос+ 0
10. ITA Саша Модоло ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич розева маичка за предводникот на генералниот пласманЏамбо-Висма10ч 21' 01
2. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 19
3. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 23
4. COL Мигел Анхел Лопес бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 28
5. NED Том Димулен Санвеб+ 28
6. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 33
7. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 39
8. ITA Дамијано Карузо Бахреин-Мерида+ 40
9. ESP Пелјо Билбао Астана+ 42
10. ESP Виктор де ла Парте ССС+ 45
Извор: ProCyclingStats


Етапа 4[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ECU Ричард Карапас Мовистар5ч 58' 17
2. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
3. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 0
4. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 2
5. FRA Флоријан Сенешал Декојнинк-Квик Степ+ 2
6. SLO Примож Роглич розева маичка за предводникот на генералниот пласманЏамбо-Висма+ 2
7. ITA Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 14
8. COL Мигел Анхел Лопес бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 18
9. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 18
10. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 18
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич розева маичка за предводникот на генералниот пласманЏамбо-Висма16ч 19' 20
2. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 35
3. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 39
4. COL Мигел Анхел Лопес бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 44
5. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 44
6. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 49
7. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 55
8. ITA Дамијано Карузо Бахреин-Мерида+ 56
9. LUX Боб Јунгелс Декојнинк-Квик Степ+ 1' 02
10. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 1' 06
Извор: ProCyclingStats


Етапа 5[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. GER Паскал Акерман виолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-Хансгрое3ч 15' 44
2. COL Фернандо Гавирија ОАЕ Емирати+ 0
3. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
4. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
5. ITA Матео Москети Трек-Сегафредо+ 0
6. RSA Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 0
7. ITA Паоло Симион Бардијани ЦСФ+ 0
8. BEL Јенте Бирманс Катјуша-Алпесин+ 0
9. ITA Џовани Лонарди Нипо-Вини Фантини-Фезане+ 0
10. ITA Мануел Белети Андрони Џокатоли-Сидермек+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич розева маичка за предводникот на генералниот пласманЏамбо-Висма19ч 35' 04
2. GBR Сајмон Јејтс Мичелтон-Скот+ 35
3. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 39
4. COL Мигел Анхел Лопес бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАстана+ 44
5. ITA Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 44
6. POL Рафал Мајка Бора-Хансгрое+ 49
7. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 55
8. ITA Дамијано Карузо Бахреин-Мерида+ 56
9. LUX Боб Јунгелс Декојнинк-Квик Степ+ 1' 02
10. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 1' 06
Извор: ProCyclingStats


Етапа 6[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Фаусто Маснада Андрони Џокатоли-Сидермек5ч 45' 01
2. ITA Валерио Конти ОАЕ Емирати+ 5
3. ESP Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 38
4. ESP Рубен Пласа Израелска велосипедска академија+ 38
5. ITA Џовани Карбони Бардијани ЦСФ+ 43
6. BEL Питер Сери Декојнинк-Квик Степ+ 54
7. FRA Валентен Мадуа Групама-ФДЖ+ 54
8. FRA Нан Петер АГ2Р Ла Мондијал+ 57
9. CRC Андреј Амадор Мовистар+ 57
10. POR Амаро Антунес ССС+ 57
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Валерио Конти розева маичка за предводникот на генералниот пласманОАЕ Емирати25ч 22' 00
2. ITA Џовани Карбони бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачБардијани ЦСФ+ 1' 41
3. FRA Нан Петер АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 09
4. ESP Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 2' 12
5. FRA Валентен Мадуа Групама-ФДЖ+ 2' 19
6. POR Амаро Антунес ССС+ 2' 45
7. ITA Фаусто Маснада Андрони Џокатоли-Сидермек+ 3' 14
8. BEL Питер Сери Декојнинк-Квик Степ+ 3' 25
9. CRC Андреј Амадор Мовистар+ 3' 27
10. NED Сам Омен Санвеб+ 4' 57
Извор: ProCyclingStats


Етапа 7[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. ESP Пелјо Билбао Астана4ч 06' 27
2. FRA Тони Галопен АГ2Р Ла Мондијал+ 5
3. ITA Давиде Формоло Бора-Хансгрое+ 5
4. AUS Лукас Хамилтон Мичелтон-Скот+ 9
5. ITA Матија Катанео Андрони Џокатоли-Сидермек+ 9
6. ESP Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 30
7. COL Себастијан Енао Инеос+ 48
8. ESP Антонио Педреро Мовистар+ 1' 01
9. FRA Валентен Мадуа Групама-ФДЖ+ 1' 07
10. ITA Андреа Вендраме Андрони Џокатоли-Сидермек+ 1' 07
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Валерио Конти розева маичка за предводникот на генералниот пласманОАЕ Емирати29ч 29' 34
2. ESP Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 1' 32
3. ITA Џовани Карбони бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачБардијани ЦСФ+ 1' 41
4. FRA Нан Петер АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 09
5. FRA Валентен Мадуа Групама-ФДЖ+ 2' 17
6. POR Амаро Антунес ССС+ 2' 45
7. ITA Фаусто Маснада Андрони Џокатоли-Сидермек+ 3' 14
8. BEL Питер Сери Декојнинк-Квик Степ+ 3' 25
9. CRC Андреј Амадор Мовистар+ 3' 27
10. NED Сам Омен Санвеб+ 4' 57
Извор: ProCyclingStats


Етапа 8[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал5ч 43' 32
2. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ+ 0
3. GER Паскал Акерман виолетова маичка за предводникот на бодовниот пласманБора-Хансгрое+ 0
4. ITA Фабио Сабатини Декојнинк-Квик Степ+ 0
5. ITA Мануел Белети Андрони Џокатоли-Сидермек+ 0
6. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
7. ITA Давиде Чимолаи Израелска велосипедска академија+ 0
8. ITA Марко Канола Нипо-Вини Фантини-Фезане+ 0
9. ITA Џакомо Ницоло Дименжн Дата+ 0
10. GER Ридигер Зелиг Бора-Хансгрое+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Валерио Конти розева маичка за предводникот на генералниот пласманОАЕ Емирати35ч 13' 06
2. ESP Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 1' 32
3. ITA Џовани Карбони бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачБардијани ЦСФ+ 1' 41
4. FRA Нан Петер АГ2Р Ла Мондијал+ 2' 09
5. FRA Валентен Мадуа Групама-ФДЖ+ 2' 17
6. POR Амаро Антунес ССС+ 2' 45
7. ITA Фаусто Маснада Андрони Џокатоли-Сидермек+ 3' 14
8. BEL Питер Сери Декојнинк-Квик Степ+ 3' 25
9. CRC Андреј Амадор Мовистар+ 3' 27
10. NED Сам Омен Санвеб+ 4' 57
Извор: ProCyclingStats


Етапа 9[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма51' 52
2. BEL Виктор Кампенертс Лото-Судал+ 11
3. NED Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 1' 00
4. ITA Винченцо Нибали Бахреин-Мерида+ 1' 05
5. EST Танел Кангерт ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 10
6. USA Чад Хејга Санвеб+ 1' 14
7. LUX Боб Јунгелс Декојнинк-Квик Степ+ 1' 16
8. GBR Хју Карти ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 1' 30
9. ESP Пелјо Билбао Астана+ 1' 43
10. ITA Матија Катанео Андрони Џокатоли-Сидермек+ 1' 52
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Валерио Конти розева маичка за предводникот на генералниот пласманОАЕ Емирати36ч 08' 32
2. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 1' 50
3. FRA Нан Петер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАГ2Р Ла Мондијал+ 2' 21
4. ESP Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 2' 33
5. ITA Фаусто Маснада Андрони Џокатоли-Сидермек+ 2' 36
6. CRC Андреј Амадор Мовистар+ 2' 39
7. POR Амаро Антунес ССС+ 3' 05
8. FRA Валентен Мадуа Групама-ФДЖ+ 3' 27
9. ITA Џовани Карбони Бардијани ЦСФ+ 3' 30
10. ESP Пелјо Билбао Астана+ 3' 32
Извор: ProCyclingStats


Етапа 10[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ3ч 36' 07
2. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ+ 0
3. GER Ридигер Зелиг Бора-Хансгрое+ 0
4. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал+ 0
5. ITA Џакомо Ницоло Дименжн Дата+ 0
6. ITA Давиде Чимолаи Израелска велосипедска академија+ 0
7. ITA Мануел Белети Андрони Џокатоли-Сидермек+ 0
8. ITA Џовани Лонарди Нипо-Вини Фантини-Фезане+ 0
9. BEL Јаспер де Бејст Лото-Судал+ 0
10. ITA Јакопо Гварниери Групама-ФДЖ+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Валерио Конти розева маичка за предводникот на генералниот пласманОАЕ Емирати39ч 44' 39
2. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 1' 50
3. FRA Нан Петер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАГ2Р Ла Мондијал+ 2' 21
4. ESP Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 2' 33
5. ITA Фаусто Маснада Андрони Џокатоли-Сидермек+ 2' 36
6. CRC Андреј Амадор Мовистар+ 2' 39
7. POR Амаро Антунес ССС+ 3' 05
8. FRA Валентен Мадуа Групама-ФДЖ+ 3' 27
9. ITA Џовани Карбони Бардијани ЦСФ+ 3' 30
10. ESP Пелјо Билбао Астана+ 3' 32
Извор: ProCyclingStats


Етапа 11[уреди | уреди извор]

Wikidata-logo S.svgЕтапен резултат
ВозачЕкипаВреме
1. AUS Кејлеб Јуан Лото-Судал5ч 17' 26
2. FRA Арно Демар Групама-ФДЖ+ 0
3. GER Паскал Акерман Бора-Хансгрое+ 0
4. ITA Елија Вивијани Декојнинк-Квик Степ+ 0
5. ITA Давиде Чимолаи Израелска велосипедска академија+ 0
6. ITA Симоне Консони ОАЕ Емирати+ 0
7. RSA Рајан Гибонс Дименжн Дата+ 0
8. ITA Џакомо Ницоло Дименжн Дата+ 0
9. ITA Јакуб Маречко ССС+ 0
10. USA Шон Бенет ЕФ Едукејшн Фирст Про Сајклинг+ 0
Извор: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgГенерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1. ITA Валерио Конти розева маичка за предводникот на генералниот пласманОАЕ Емирати45ч 02' 05
2. SLO Примож Роглич Џамбо-Висма+ 1' 50
3. FRA Нан Петер бела маичка за предводникот во пласманот за млад возачАГ2Р Ла Мондијал+ 2' 21
4. ESP Хосе Хоакин Рохас Мовистар+ 2' 33
5. ITA Фаусто Маснада Андрони Џокатоли-Сидермек+ 2' 36
6. CRC Андреј Амадор Мовистар+ 2' 39
7. POR Амаро Антунес ССС+ 3' 05
8. FRA Валентен Мадуа Групама-ФДЖ+ 3' 27
9. ITA Џовани Карбони Бардијани ЦСФ+ 3' 30
10. ESP Пелјо Билбао Астана+ 3' 32
Извор: ProCyclingStats


Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]