Список на земји по број на корисници на интернет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Интернет корисници на 100 жители
Извор: Меѓународна унија за телекомуникации.[1][2]
Интернет корисници во 2006 година како процент од населението на земјата
Извор: Меѓународна унија за телекомуникации.[3]
Број на интернет корисници во 2012 година
Извор: Меѓународна унија за телекомуникации.[3]

Подолу е „список на земји по број на интернет корисници“ според податоци од 2016 година. Интернет корисници се дефинирани како лица кои пристапиле на интернет во последните 12 месеци од кој било уред, вклучувајќи мобилните телефони.[Note 1] Процентите на списокот се процентите за населението во секоја земја кои се корисници на интернет. Проценките се изведени или од анкети на домаќинствата или од податоци за претплати на интернет пристап.[4]

Списокот ги содржи сите членки на Обединетите нации.

Корисници на интернет ширум светот
  2005 2010 2017 2019a
Светско население[5] 6,5 милијарди 6,9 милијарди 7,4 милијарди 7,75 милијарди
Корисници ширум светот 16% 30% 48% 53,6%
Корисници во земјите во развој 8% 21% 41,3% 47%
Корисници во развиените земји 51% 67% 81% 86,6%
a Проценка.
Извор: Меѓународна унија за телекомуникации.[6]
Корисници на интернет по региони
  2005 2010 2017 2019a
Африка       2%             10%             21,8%             28,2%      
Америка 36% 49% 65,9% 77,2%
Арапски држави 8% 26% 43,7% 51,6%
Азија и Пацифик 9% 23% 43,9% 48,4%
Комонвелт на
независни држави
 
10%
 
34%
 
67,7%
 
72,2%
Европа 46% 67% 79,6% 82,5%
a Проценка.
Извор: Меѓународна унија за телекомуникации.[7]

Список[уреди | уреди извор]

Број на корисници на интернет во 2017 година
Држава или територија Корисници
на интернет
Население Место Процент Место
 Кина 746.662.194 1 53,20% 109
 Индија 699.012.635 2 52,95% 128
 САД 245.436.423 3 76,18% 54
 Бразил 123.927.230 4 59,68% 90
 Јапонија 117.528.631 5 92,00% 15
 Русија 110.003.284 6 76,41% 53
 Мексико 75.937.568 7 59,54% 92
 Германија 73.436.503 8 89,65% 20
 Индонезија 66.244.991 9 25,37% 157
 Пакистан 64.000.000[8] 10 30,59% 141
 Обединето Кралство 62.354.410 10 94,78% 11
 Филипини 57.342.723 11 55,50% 101
 Франција 55.413.854 12 85,62% 29
 Нигерија 47.743.541 13 25,67% 153
 Јужна Кореја 47.094.267 14 92,72% 14
 Турција 46.395.500 15 58,35% 95
 Виетнам 43.974.618 16 46,50% 120
 Иран 42.731.675 17 53,23% 107
 Египет 37.519.531 18 39,21% 131
 Шпанија 37.337.607 19 80,56% 35
 Италија 36.442.438 20 61,32% 86
 Тајланд 32.710.169 21 47,50% 116
 Канада 32.602.776 22 89,84% 19
 Аргентина 30.758.972 23 70,15% 70
 ЈАР 30.248.355 24 54,00% 106
 Бангладеш 83.141.000 26 49,00% 175
 Колумбија 28.287.098 27 58,14% 97
 Полска 28.018.492 28 73,30% 62
 Малезија 24.572.446 29 78,79% 45
 Саудиска Арабија 23.803.319 30 73,75% 61
 Украина 23.321.390 31 52,48% 110
 Австралија 21.288.648 32 88,24% 23
 Мароко 20.555.783 33 58,27% 96
 Венецуела 18.940.907 34 60,00% 88
 Тајван 18.786.473 35 79,75% 41
 Алжир 17.440.299 36 42,95% 126
 Етиопија 15.739.371 37 15,37% 180
 Холандија 15.358.245 38 90,41% 18
 Узбекистан 14.713.955 39 46,79% 117
 Перу 14.444.387 40 45,46% 122
 Казахстан 13.814.581 41 76,80% 51
 Мјанмар 13.258.325 42 25,07% 159
 Кенија 12.600.007 43 26,00% 152
 Чиле 11.822.229 44 66,01% 82
 Романија 11.767.959 45 59,50% 93
 Судан 11.082.072 46 28,00% 147
 Белгија 9.827.270 47 86,52% 28
 Гана 9.779.273 48 34,67% 136
 Уганда 9.077.567 49 21,88% 167
 Шведска 9.002.326 50 91,51% 16
 Еквадор 8.857.767 51 54,06% 104
 ОАР 8.398.268 52 90,60% 17
 Чешка 8.115.252 53 76,48% 52
 Ирак 7.898.106 54 21,23% 169
 Унгарија 7.730.451 55 79,26% 43
 Грција 7.726.829 56 69,09% 74
 Азербејџан 7.605.244 57 78,20% 47
 Швајцарија 7.511.995 58 89,41% 21
 Австрија 7.346.074 59 84,32% 30
 Португалија 7.303.699 60 70,42% 69
 Танзанија 7.224.386 61 13,00% 184
 Јемен 6.780.200 62 24,58% 161
 Белорусија 6.741.258 63 71,11% 67
 Шри Ланка 6.665.916 64 32,05% 139
 Израел 6.535.440 65 79,78% 40
 Доминиканска Република 6.530.903 66 61,33% 85
 Хонгконг 6.375.381 67 87,30% 25
 Брегот на Слоновата Коска 6.286.527 68 26,53% 151
 Србија 5.914.748 69 67,06% 77
 Јордан 5.890.965 70 62,30% 83
 Сирија 5.873.785 71 31,87% 140
 Камерун 5.859.797 72 25,00% 160
 Тунис 5.801.972 73 50,88% 112
 Гватемала 5.722.610 74 34,51% 136
   Непал 5.706.708 75 19,69% 173
 Данска 5.538.800 76 96,97% 8
 Норвешка 5.112.817 77 97,30% 7
 Мозамбик 5.050.924 78 17,52% 178
 Демократска Република Конго 4.889.515 79 6,21% 200
 Финска 4.826.246 80 87,70% 24
 Либан 4.571.675 81 76,11% 55
 Сингапур 4.554.189 82 81,00% 34
 Куба 4.449.238 83 38,77% 132
 Словачка 4.381.507 84 80,48% 36
 Боливија 4.322.489 85 39,70% 130
 Бугарија 4.266.773 86 59,83% 89
 Замбија 4.232.464 87 25,51% 156
 Нов Зеланд 4.123.439 88 88,47% 22
 Камбоџа 4.030.438 89 25,57% 155
 Сенегал 3.954.620 90 25,66% 154
 Ирска 3.883.418 91 82,17% 31
 Ангола 3.745.750 92 13,00% 185
 Зимбабве 3.733.964 93 23.12% 165
 Авганистан 3.673.539 94 10,6% 192
 Парагвај 3.453.445 95 51,35% 111
 Костарика 3.207.258 96 66,03% 81
 Кувајт 3.176.010 97 78,37% 46
 Оман 3.089.369 98 69,82% 72
 Хрватска 3.063.044 99 72,70% 65
 Порторико 2.946.059 100 80,32% 37
 Палестински територии 2.930.953 101 61,18% 87
 Молдавија 2.882.322 102 71,00% 68
[[File:|23x15px|border |alt=|link=]] Хондурас 2.733.860 103 30,00% 142
 Буркина Фасо 2.603.042 104 13,96% 181
 Босна и Херцеговина 2.438.208 105 69,33% 73
 Катар 2.423.068 106 94,29% 12
 Руанда 2.383.501 107 20,00% 172
 Уругвај 2.286.820 108 66,40% 79
 Панама 2.178.424 109 54,00% 105
 Литванија 2.163.155 110 74,38% 59
 Киргистан 2.054.728 111 34,50% 137
 Мали 1.999.226 112 11,11% 190
 Грузија 1.962.702 113 50,00% 113
 Албанија 1.941.925 114 66,36% 80
 Ел Салвадор 1.839.969 115 29,00% 145
 Ерменија 1.813.386 116 62,00% 84
 Таџикистан 1.788.044 117 20,47% 170
 Малави 1.738.600 118 9,61% 194
 Латвија 1.574.256 119 79,89% 39
 Словенија 1.568.786 120 75,50% 57
 Никарагва 1.511.037 121 24,57% 162
 Македонија 1.501.798 122 72,16% 66
 Лаос 1.478.051 123 21,87% 168
 Бахреин 1.396.668 124 98,00% 3
 Хаити 1.326.629 125 12,23% 186
 Бенин 1.303.589 126 11,99% 187
 Јамајка 1.296.610 127 45,00% 124
 Либија 1.275.642 128 20,27% 171
 Гвинеја 1.214.801 129 9,80% 193
 Мадагаскар 1.172.533 130 4,71% 203
 Естонија 1.144.974 131 87,24% 26
 Туркменистан 1.018.691 132 17,99% 177
 Тринидад и Тобаго 1.000.517 133 73,30% 63
 Габон 951.287 134 48,05% 115
 Нигер 893.073 135 4,32% 204
 Кипар 888.125 136 75,90% 56
 Боцвана 885.702 137 27,50% 149
 Сиера Леоне 870.532 138 11,77% 188
 Того 860.280 139 11,31% 189
 Јужен Судан 819.459 140 6,70% 199
 Папуа Нова Гвинеја 776.159 141 9,60% 195
 Мавританија 774.183 142 18,00% 176
 Намибија 769.455 143 31,03% 141
 Чад 722.627 144 5,00% 202
 Монголија 674.201 145 22,27% 166
 Маврициус 671.833 146 53,23% 108
 Лесото 602.965 147 27,36% 150
 Луксембург 561.295 148 97,49% 6
 Бурунди 544.097 149 5,17% 201
 Макао 499.773 150 81,64% 32
 Црна Гора 439.276 151 69,88% 71
 Фиџи 418.013 152 46,51% 119
 Република Конго 416.217 153 8,12% 196
 Есватини 383.723 154 28,57% 146
 Гамбија 377.123 155 18,50% 174
 Либерија 337.732 156 7,32% 198
 Бутан 333.226 157 41,77% 127
 Малта 331.853 158 77,29% 48
 Исланд 326.622 159 98,24% 1
 Источен Тимор 320.339 160 25,25% 158
 Брунеј 317.397 161 75,00% 58
 Бахами 312.986 162 80,00% 38
 Екваторска Гвинеја 290.470 163 23,78% 164
 Гвајана 275.760 164 35,66% 134
 Сомалија 269.178 165 1,88% 207
 Зелен ’Рт 259.906 166 48,17% 114
 Суринам 253.499 167 45,40% 123
 Малдиви 252.761 168 59,09% 94
 Барбадос 226.715 169 79,55% 42
 Нова Каледонија 194.707 170 74,00% (2015) 60
 Француска Полинезија 191.774 171 68,44% 76
 Централноафриканска Република 183.785 172 4,00% 205
 Белиз 163.588 173 44,58% 125
 Гуам 125.446 174 77,01% 49
 Џибути 123.728 175 13,13% 183
 Аруба 98.051 176 93,54% 13
 Света Луција 83.186 177 46,73% 118
 Андора 75.681 178 97,93 % 5
 Антигва и Барбуда 73.702 179 73,00% 64
 Гвинеја-Бисао 68.270 180 3,76% 206
 Соломони 65.936 181 11,00% 191
 Вануату 64.896 182 24,00% 163
 Комори 63.170 183 7,94% 197
 Американски Девствени Острови 62.539 184 59,61% 91
 Свети Винцент и Гренадини 60.929 185 55,57% 100
 Бермуда 60.432 186 98,00% 4
 Гренада 59.947 187 55,86% 99
 Еритреја 58.465 188 1,18% 208
 Самоа 57.386 189 29,41% 144
 Сао Томе и Принсипе 55.974 190 28,00% 148
 Сејшели 53.248 191 56,51% 98
 Доминика 49.296 192 67,03% 78
 Кајмански Острови 48.004 193 79,00% 44
 Фарски Острови 46.715 194 95,11% 10
 Тонга 42.795 195 39,95% 129
 Свети Кристофер и Невис 42.113 196 76,82% 50
 Џерси 38.958 197 41,03% (2012) -
 Гренланд 38.642 198 68,50% 75
 Лихтенштајн 36.946 199 98,09% 2
 Монако 36.654 200 95,21% 9
 СД Микронезија 34.996 201 33,35% 138
 Гибралтар 32.494 202 94,44% -
 Сан Марино 16.484 203 54,21% (2009) 103
 Маршалски Острови 15.808 204 29,79% 143
 Кирибати 15.672 205 13,70% 182
 Британски Девствени Острови 14.456 206 37,60% (2012) 133
 Ангвила 12.043 207 81,57% 33
 Тувалу 5.106 208 46,01% 121
 Света Елена 2.906 209 37,6% (2012) -
 Фолкландски Острови 2.881 210 99,02% -
 Монтсерат 2.833 211 54,60% (2013) 102
 Валис и Футуна 1.383 212 8,95% (2012) -
 Ниуе 1.034 213 86,90% (2013) 27
Предлошка:Country data Успение 361 214 41,0% (2012) -

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. The data for the number of Internet users is based on multiplying an estimate for the percentage of people using the Internet in a given country from one source (usually the ITU) by the population from another source (usually the U.S. Census Bureau). There are not enough significant figures in the percentage estimate for the precise Internet user counts found in the table to be meaningful. As a result, they should not be treated as precise figures or even precise estimates.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Individuals using the Internet 2005 to 2014", Key ICT indicators for developed and developing countries and the world (totals and percentage rates), International Telecommunication Union (ITU). Retrieved 25 May 2015.
  2. "Internet users per 100 inhabitants 1997 to 2007", ICT Data and Statistics (IDS), International Telecommunication Union (ITU). Retrieved 25 May 2015.
  3. 3,0 3,1 "Percentage of Individuals using the Internet 2000-2012", International Telecommunications Union (Geneva), June 2013, retrieved 22 June 2013
  4. „Definitions of World Telecommunication/ICT Indicators, March 2010“ (PDF). International Telecommunication Union (Geneva). March 2010. Архивирано од изворникот (PDF) на 20 December 2014. Посетено на 28 October 2015 – преку Internet Archive. Наводот journal бара |journal= (help)
  5. „Total Midyear Population for the World: 1950-2050". International Programs Center for Demographic and Economic Studies, U.S. Census Bureau. Архивирано од изворникот на 2017-04-17. Посетено на 2020-02-28.
  6. „Measuring digital development: Facts and figures 2019“. Telecommunication Development Bureau, International Telecommunication Union (ITU). Посетено на 2020-02-28.
  7. „Measuring digital development: Facts and figures 2019“. Telecommunication Development Bureau, International Telecommunication Union (ITU). Посетено на 2020-02-28.
  8. https://www.pta.gov.pk/en/telecom-indicators

Надворешни врски[уреди | уреди извор]