Меѓународна унија за телекомуникации

Од Википедија — слободната енциклопедија
Меѓународна унија за телекомуникации
Меѓународна унија за телекомуникации
International Telecommunication Union
ВидСпецијализирана агенција на Обединетите нации
Правен статусАктивна
СедиштеЖенева, Швајцарија
Мреж. местоitu.int
Региони на Меѓународната унија за телекомуникации

Меѓународна унија за телекомуникации, МУТ (англиски: International Telecommunication Uniot, ITU) — специјализирана агенција на ОН за телекомуникации. Основана е на 4-та меѓународна конференција за радиокомуникации во Мадрид во 1932 година, а во 1934 година ја наследува Меѓународната унија за телеграфија основана во 1865 година. Од 1948 година нејзиното седиште е во Женева.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]