Разлика помеѓу преработките на „Круша (планина)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Круша Планина''', или ''Круша'' (на [[грчки]]: Κρούσια όρη, Крусија ори или Δύσωρο, Дисоро) е ниска планина во [[Грција]], во областа [[Егејска Македонија]] <ref>[http://www.airphotos.gr/photo/383.jpg]</ref>.
Планината е разположена во централниот дел на [[Егејска Македонија]] и низ неа минува границата меѓу дематаопштината [[Кукуш]] (на запад), дематаопштината [[Синтика]] (на североисток) и демопштината [[Долна Џумаја]] на исток. Највисокиот врв на Круша е 860 метра.
 
== Наводи ==

Прегледник