Прејди на содржината

Џамија Масџид Негери Султан Абу Бакер

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Sultan Abu Bakar State Mosque)
Масџид Негери Султан Абу Бакер
Основни податоци
МестоСелангор, Малезија
Припадностислам
Осветен1892
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1900

Џамија Масџид Негери Султан Абу Бакер е муслимански храм која се наоѓа во Џохор, Малезија. Била изградена во периодот од 1892 година до 1900 година[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sultan Abu Bakar Mosque“. Tourism Malaysia. Архивирано од изворникот на 27 мај 2014. Посетено на 25 мај 2014.