Џамија Масџид Негери Султан Абу Бакер

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Sultan Abu Bakar State Mosque)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Масџид Негери Султан Абу Бакер
Masjid Negeri Sultan Abu Bakar.JPG
Основни податоци
Место Селангор, Малезија
Припадност Ислам
Осветен 1892
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Завршен 1900


Џамија Масџид Негери Султан Абу Бакер е муслимански храм која се наоѓа во Џохор, Малезија. Била изградена во периодот од 1892 година до 1900 година.