Џамија Тенгку Тенгах Захарах

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Tengku Tengah Zaharah Mosque)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Тенгку Тенгах Захарах
Floating Mosque.jpg
Џамија Тенгку Тенгах Захарах
Основни податоци
МестоМалезија Теренгану Малезија
Припадностислам
Духовно-организациски статусџамија
Мреж. местоhttp://masjid-ttzkibai.blogspot.my/
Архитектонски опис
Архитект(и)Јанг Мулија Раџа Бахреин Шах
Архитектонски типџамија
Завршенфевруари 1994 г.
Особености
Сместивост800 - 1.000

Џамија Тенгку Тенгах Захарахмуслимански храм која се наоѓа во Теренгану, Малезија.