Прејди на содржината

Џамија Ал-Муктафи Билах Шах

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Ал-Муктафи Билах Шах
Поглед кон џамијата
Основни податоци
МестоТеренган, Малезија
Припадностислам
Осветен1981
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1984

Џамијата Ал-Муктафи Билах Шах е муслимански храм кој се наоѓа во Теренган, Малезија. Изградбата на објектот започнала во 1981 година а траела до 1984 година. Официјално била отворена во септември 1984 од страна на султан Алмарух Махмуд Ал-Муктафи Билах Шах. Новиот кралски мавзолеј е на кратко растојание од џамијата[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Home“. masjid-ambs.blogspot.com.