Прејди на содржината

Џамија Путра

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Putra Mosque)
Џамија Путра
Основни податоци
МестоПутраџаја , Малезија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Путра е муслимански храм кој се наоѓа во Путраџаја, Малезија. Објектот бил изграден во 1999 година и може да прими до 15,000 верници[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Putra Mosque“. Tourism Malaysia. Посетено на 25 May 2014.