Прејди на содржината

Масџид Негара

Координати: 3°8′31.45″N 101°41′29.58″E / 3.1420694° СГШ; 101.6915500° ИГД / 3.1420694; 101.6915500
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Masjid Negara)
Џамија Негара
Основни податоци
МестоКуала Лумпур , Малезија
Координати3°8′31.45″N 101°41′29.58″E / 3.1420694° СГШ; 101.6915500° ИГД / 3.1420694; 101.6915500
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1958
Особености
Сместивост15 000

Џамијата Негара е муслимански храм кој се наоѓа во Куала Лумпур, Малезија. Била изградена во 1958 година. Во неа може да собере 15 000 верници. Оваа џамија е седиште на исламот во Малезија.