Џамија Султан Ибрахим

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Sultan Ibrahim Mosque)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Султан Ибрахим
Основни податоци
Место Селангор, Малезија
Припадност Ислам
Осветен 1980
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Завршен 1982


Џамија Султан Ибрахим е муслимански храм која се наоѓа во Селенгор, Малезија. Била изградена во периодот од 1980 година до 1982 година.