Кристална џамија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кристална џамија
Основни податоци
МестоТеренгану , Малезија
Припадностислам
Осветен2006
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен2008

Кристалната џамија е муслимански храм кој се наоѓа во Теренгану, Малезија. Овој објект бил граден во периодот помеѓу 2006 до 2008 година. Според местните списанија, оваа џамија поседувала архитектура со кинески карактер, и која не е изградена со исламски дух.