Прејди на содржината

Џамија Султан Ахмад Шах

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Sultan Ahmad Shah State Mosque)
Џамија Султан Ахмад Шах
Основни податоци
МестоПаханг, Малезија
Припадностислам
Осветен1991
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1993

Џамија Султан Ахмад Шах е муслимански храм која се наоѓа во Пананг, Малезија[1]. Била изградена во периодот од 1991 година до 1993 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lane-Poole, Stanley. The Story of Cairo. London: J. M. Dent, 1906