Џамија Султан Ахмад Шах

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Sultan Ahmad Shah State Mosque)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Султан Ахмад Шах
Pahang state mosque.jpg
Основни податоци
Место Паханг, Малезија
Припадност Ислам
Осветен 1991
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Завршен 1993


Џамија Султан Ахмад Шах е муслимански храм која се наоѓа во Пананг, Малезија. Била изградена во периодот од 1991 година до 1993 година.