Џамија Пашир Пеланги

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Pasir Pelangi Royal Mosque)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пашир Пеланги
Основни податоци
Место Џохор , Малезија
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија


Џамијата Пашир Пеланги е муслимански храм кој се наоѓа во Џохор, Малезија. Била изградена во 1920 година.