Џамија Кампунг Лаут

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Kampung Laut Mosque)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џамија Кампунг Лаут
Основни податоци
Место Келантан , Малезија
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија

Џамијата Кампунг Лаут е муслимански храм кој се наоѓа во Келантан, Малезија. Била изградена во текот на 18 век.