Прејди на содржината

Џамија Кампунг Лаут

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Kampung Laut Mosque)
Џамија Кампунг Лаут
Основни податоци
МестоКелантан , Малезија
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Џамијата Кампунг Лаут е муслимански храм кој се наоѓа во Келантан, Малезија. Била изградена во текот на XVIII век[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Masjid Kampung Laut in malaysia | Beautiful Mosques Gallery around the world“. Архивирано од изворникот на 12 January 2014.