Џамија Масџид Џамек

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Masjid Jamek)
Прејди на: содржини, барај
Џамија Џамек
Основни податоци
Место Ипох , Малезија
Припадност Ислам
Архитектонски опис
Архитектонски тип џамија
Завршен 1912

Џамијата Џамек е муслимански храм кој се наоѓа во Куала Лумпур, Малезија. Овој објект бил граден во 1909 година.