Прејди на содржината

Џамија Дарул Ешан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Дарул Ешан
Основни податоци
МестоСелангор , Малезија
Припадностислам
Осветен1985
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Завршен1987

Џамијата Дарул Ешан е муслимански храм кој се наоѓа во Селангор, Малезија[1]. Овој објект бил граден во периодот помеѓу 1985 до 1987 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Masjid dan surau di Petaling" (PDF). Diarkibkan daripada yang asal (PDF) pada 2013-09-03. Dicapai pada 2014-07-05.